Τρίτη 10 Απρ 2018
Ήττα στο τάι μπρέικ για την Εθνική Παίδων

Την ήττα με 3-2 στο τάι μπρέικ από την Βουλγαρία, γνώρισε η Εθνική Παίδων στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κάτω των 18.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, ωστόσο κάποια λάθη στο τρίτο σετ και στο τάι μπρέικ έφεραν την ήττα. Πλέον η Εθνική μας ομάδα έχει τέσσερις βαθμούς στον 1ο όμιλο, όσους και η Βουλγαρία και ακολουθούν δύο ακόμη παιχνίδια με την Γερμανία και την Λευκορωσία.

Το ξεκίνημα της Εθνικής ομάδας ήταν το καλύτερο δυνατό, καθώς οι παίκτες του Στέφανου Νανά μπήκαν με φόρα από τη νίκη επί της Τουρκίας και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-22 σε 25 λεπτά.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη. Οι Βούλγαροι ανέβασαν την απόδοσή τους και σε συνδυασμό με κάποια λάθη από την ελληνική επίθεση κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ (25-19) σε 23 λεπτά.

Το τρίτο σετ χάθηκε από τους παίκτες του Στέφανου Νανά, καθώς τα λάθη στην επίθεση και στο μπλοκ έδωσαν το δικαίωμα στους Βούλγαρους να πανηγυρίσουν με 26-24 το 2-1 σετ υπέρ τους σε 28 λεπτά.

Η Εθνική ομάδα έδειξε να αλλάζει πρόσωπο και να σοβαρεύεται στο τέταρτο σετ, το οποίο πήρε με 25-22 σε 26 λεπτά κάνοντας το 2-2 και στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ η ελληνική ομάδα ήταν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια μπροστά στο σκορ, αλλά στο τέλος έκανε κάποια λάθη και το 10-13 υπέρ της Εθνικής, έγινε 15-13 υπέρ των Βούλγαρων που κατέκτησαν το σετ και τη νίκη με 3-2.

Το πρόγραμμα της Τρίτης (10/4) είναι ημέρα ξεκούρασης για όλες τις ομάδες του τουρνουά. Την Τετάρτη (11/4) η Ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Γερμανία (21.00, ώρα Ελλάδος).