Πέμπτη 12 Απρ 2018
Πρεμιέρα με μεγάλη νίκη για τους μικρούς του Προμηθέα

Μια πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Εφηβική ομάδα του Προμηθέα στην πρεμιέρα του 45ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος επικρατώντας του Άρη Θεσσαλονίκης με 63-58. Το παιχνίδι ήταν ένα δυνατό ντέρμπι, με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, αλλά οι Πατρινοί ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος, προηγήθηκαν με 60-55 στο 38΄30΄΄ κι έφτασαν στην σπουδαία νίκη, που τους επιτρέπουν να βλέπουν την συνέχεια με αισιοδοξία.

Μετά τα πρώτα.. αναγνωριστικά λεπτά (8-8, 4') ο Άρης ήταν αυτός που ανέλαβε να χτίσει πρώτος μια διαφορά που έφτασε και στους 10 πόντους (9-19, 8'). Ο Προμηθέας Πάτρας προσπάθησε να βρει τις δικές του λύσεις και κατάφερε να κόψει την απόσταση στη μέση στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-19) και να πλησιάσει λίγο περισσότερο (28-29, 15').

Ο Άρης διατήρησε μια υπεροχή, αλλά οι Αχαιοί έφεραν τον αγώνα στα ίσια (32-32, 18') και προσπέρασαν (34-33, 18'30'') κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι (37-34).

Ο Προμηθέας Πάτρας έφτασε ως το +6 (42-36, 23') και αυτή τη φορά ο Άρης ήταν αυτός που αναζητούσε τις λύσεις για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Μείωσε με την άμυνα σε πρώτο πλάνο (42-41, 25') και προσπέρασε με σουτ από τα 6μ75 (42-44, 25'28''). Ο αγώνας παρέμεινε ντέρμπι (51-51, 34'30'') με τις δύο ομάδες να προσφέρουν και θέαμα.

O Προμηθέας πήρε μια διαφορά πέντε πόντων ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης (60-55) με τον Άρη μειώνει και πάλι (60-57, 39'07''). Η ομάδα της Πάτρας άντεξε και έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη με το τελικό 63-58.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-34 (ημιχ.), 44-48, 63-58.

ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κεσαπίδης): Καφέζας 7 (1), Σωτηρίου 4, Γραμματικός, Πατσαντζόπουλος, Καραΐσκος 10 (7ρ.), Σανδραμάνης 14, Μπαρδάκας 4 (7ρ.), Μαντζούκας 13 (2τρ., 7ρ.), Γκάτζιος, Ερμείδης 11.

ΑΡΗΣ (Μπουσβάρος): Βλάσιος 3, Κάτος 3, Κογκαλίδης 3 (1), Γουναρόπουλος 12 (15ρ.), Σιδηροηλίας 14 (1), Κοτρώτσιος, Κουρτίδης 11 (1τρ., 7ρ., 5ασ.), Βουλγαρόπουλος 8, Διαλεσιώτης 3.