Τετάρτη 10 Ιαν 2024
ΕΠΣΑ ΑΧΑΙΑΣ Με το αριστερο η Κ 16
Δεν τα κατάφερε η Μικτή Κ-16 και ξεκίνησε με ήττα την πορεία της στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Σάκη   Βαλσαμή έχασε με 2-1 από την Φωκίδα εκτός έδρας.

Φιλμ αγώνα:

1’ Σέντρα στο ματς

4’ Πρώτη παρουσία της Αχαΐας στην αντίπαλη περιοχή. Ο Σταματάκης δοκίμασε σουτ έπειτα από κόρνερ του Μπούρδου η μπάλα πέρασε εκτός

16’ Χωρίς σκορ και χωρίς μεγάλες στιγμές το ματς

19’ Μεγάλη ευκαιρία για την Αχαΐα! Σέντρα από τα αριστερά του Πέλο, πλασέ στην κίνηση από τον Γκολφίνο και εξαιρετική απόκρουση του Παπούλια που κρατάει το μηδέν

28’ Τεράστια ευκαιρία! Ο Γκολφίνος τετ-α-τετ πλάσαρε έδιωξε δύσκολα ο Παπούλιας!

30’ Νέο τετ-α-τετ! Ο Σπαλιάρας τρομερό σπριντ και σουτ, έδιωξε ξανά ο Παπούλιας που μέχρι στιγμής είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς!

Ημίχρονο χωρίς σκορ 0-0

46’ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

47’ Ευκαιρία με τον Μπούρδο! Σέντρα του Γιάνναρου που πέρασε στο ημίχρονο στο ματς, κεφάλια του ποδοσφαιριστή του Κεραυνού μέσα από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ

48’ Ωραίο σουτ του Τσιάλη με φάλτσα μπλόκαρε ο Ισόγλου

57’ Τεράστια ευκαιρία για τη Φωκίδα! Ο Βασιλειάδης προ κενής εστίας μετά από λάθος συνεννόηση στην άμυνα της Αχαΐας πλάσαρε και πριν η μπάλα κατευθυνθεί στα δίχτυα έδιωξε σωτηρία ο Φερτάκης!

63’ 1-0 η Φωκίδα! Ασύλληπτο γκολ του Μαντζαβρά έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο γάμμα της εστίας του Ισόγλου

68’ 2-0 η Φωκίδα! Από κοντά ο Μαντζαβράς ξανά σκοράρει!

82’ Ευκαιρία με τον Μαυρούλια! Κεφάλια έπειτα από σέντρα του Σπαλιάρα έδιωξε δύσκολα ο Παπούλιας!

83’ Γκολ η Αχαΐα! Κεφάλια ο Κορφιάτης μείωσε σε 2-1 και ξανά βάζει στο ματς την ομάδα του Βαλσαμή!

93’ Απίστευτη ευκαιρία του Γκολφίνου να φέρει το ματς στα ίσια! Απέναντι από την εστία στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ!

Τελικό αποτέλεσμα 2-1

Συνθέσεις:

ΕΠΣ Φωκίδας (Γ. Καρατζόγλης): Παπούλιας, Παλάντζας, Λαλάς, Τριάντης, Παπαθανάσης, Τσιάλης, Κουφάλης, Μαντζαβράς, Βασιλειάδης, Βαρβιτσιώτης, Καΐλας.

ΕΠΣ Αχαΐας (Δ. Βαλσαμής): Ισόγλου, Σταματάκης (80’ Σ. Σταματάκης), Πέλο (72’ Κορφιάτης), Κορμπάκης, Φερτάκης (64’ Μπαλάσκας), Θεοδωρόπουλος, Σπαλιάρας, Μπούρδος (64’ Μαυρούλιας), Γκολφίνος, Καραβασίλης, Ασπρούλιας (46’ Γιάνναρος).