Τρίτη 23 Απρ 2024
Ριάντ 2024:  Θεοδωροπούλου, Γαρφάλλου και Κουρούση ξεχώρισαν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα U17/U20
Η ελληνική αποστολή επέστρεψε από τη διοργάνωση με πολύ καλά αποτελέσματα και στα τρία όπλα της ξιφασκίας, απόδειξη της συστηματικής δουλειάς και της βελτίωσης των τελευταίων ετών.

Η διοργάνωση έλαβε χώρα στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας μεταξύ 12 και 20 Απριλίου με τους κορυφαίους και τις κορυφαίες των ηλικιακών κατηγοριών του αθλήματος να δίνουν το παρών. Πραγματοποιήθηκαν ατομικοί αγώνες τόσο για την κατηγορία εφήβων/νεανίδων (U17) όσο και για την κατηγορία νέων ανδρών/νέων γυναικών (U20), καθώς και ομαδικοί αγώνες μόνο για την κατηγορία των νέων (U20).

Η Ελλάδα συμμετείχε στη διοργάνωση με 11 ξιφομάχους U17 και 12 ξιφομάχους U20. Υπήρχε ελληνική εκπροσώπηση σε όλες τις ατομικές κατηγορίες πλην του ξίφους ασκήσεως εφήβων και νεανίδων, ενώ η μοναδική ελληνική ομάδα στη διοργάνωση ήταν αυτή της σπάθης νέων γυναικών. Δείτε εδώ το preview της διοργάνωσης.

Αυτή ήταν η τελευταία διεθνής διοργάνωση ηλικιακών κατηγοριών για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο (2023-2024), απομένουν όμως να διεξαχθούν ακόμα τρία πανελλήνια πρωταθλήματα: ξίφους μονομαχίας U17 (11-12/5), σπάθης U20 (22-23/6) και ξίφους μονομαχίας U20 (28-30/6).

Ξίφος ασκήσεως (12-14/4)

Την αυλαία στη διοργάνωση άνοιξαν οι ξιφομάχοι του ξίφους ασκήσεως. Τρεις νέοι άνδρες και δύο νέες γυναίκες εκπροσώπησαν τη χώρα μας στο ατομικό τουρνουά του ξίφους ασκήσεως την πρώτη μέρα της διοργάνωσης, την Παρασκευή 12 Απριλίου. Η Σταυρίνα Γαρυφάλλου ήταν αυτή που ξεχώρισε με την 22η θέση στις νέες και επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται ανάμεσα στις καλύτερες του κόσμου στο ξίφος ασκήσεως νέων, μετά την 9η θέση στο ευρωπαϊκό U20 του Φεβρουαρίου. Ο Αρτέμιος Τζοβάνης έφτασε μέχρι το ταμπλό των 64 στους νέους (52ος) και κατέγραψε την καλύτερη εμφάνιση στην κατηγορία για τη χώρα μας. Ακολουθούν αναλυτικά όσα έγιναν ανά κατηγορία:

Νέοι άνδρες (U20)

Στο γύρο των πουλ των νέων ανδρών ο -έφηβος- Μαξιμιλιανός Χατζηγιάννης (ΑΟΞ Αιγάλεω) κατέγραψε 1/5 νίκες/ήττες και δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει την πρόκριση στα νοκ-άουτ. Ολοκλήρωσε την παρουσία του με την 152η θέση και κέρδισε σε εμπειρία για το μέλλον. Από την άλλη ο Άρης Τζοβάνης (ΑΟΞ Αιγάλεω) και ο Γιάννης Τσιμικλής (ΓΕ Φλώρινας) πέρασαν στον επόμενο γύρο με 4/2 και 3/3 νίκες/ήττες αντίστοιχα. Στο γύρο των 128 ο Τσιμικλής ηττήθηκε με 15-12 από τον Βρετανό Νάι Ούλφερτς-Κιλπάτρικ και κατέκτησε την 89η θέση στη διοργάνωση.

Ο Τζοβάνης επικράτησε 15-12 του Πολωνού Σιμόν Πάκουλτσικ και πέρασε στους 64 καλύτερους του κόσμου. Στη μάχη για την είσοδο στους 32 καλύτερους ο αθλητής της Έλλης Τσολακίδου ηττήθηκε από τον 16χρονο Αιγύπτιο Αμπντελραχμάν Τόλμπα με 15-6 και ολοκλήρωσε με επιτυχία την πρώτη του χρονιά στην κατηγορία με την 52η θέση στον κόσμο.

Νέες γυναίκες (U20)

Η Σταυρίνα Γαρυφάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) και η Ελένη Μπάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) ήταν οι δύο εκπρόσωποι της χώρας μας στο ξίφος ασκήσεως νέων γυναικών. Και οι δύο μπόρεσαν να περάσουν με ευκολία τον γύρο των πουλ με 6/6 και 4/2 νίκες/ήττες αντίστοιχα. Στο γύρο των 128 η Μπάλλου ηττήθηκε με σκορ 15-10 από την Ουγγαρέζα Λούκα Καλοκσάι και ολοκλήρωσε την παρουσία της με την 68η θέση στον κόσμο.

Η Γαρυφάλλου πέρασε άνευ αγώνα απευθείας στο ταμπλό των 64 και εκεί πήρε την ελληνική "εκδίκηση" αποκλείοντας την Καλοκσάι με 15-9. Στην κρίσιμη αναμέτρηση για την είσοδο στις 16 καλύτερες, η αθλήτρια του Νίκου Κοντοχριστόπουλου ηττήθηκε με 15-13 από την Ισπανίδα Αριάντνα Τουκέρ και κατέκτησε τελικά την πολύ τιμητική 22η θέση στον κόσμο.

Οι θέσεις των Ελλήνων:
52ος - Άρης Τζοβάνης (ΑΟΞ Αιγάλεω)

89ος - Γιάννης Τσιμικλής (ΓΕ Φλώρινας)
152ος - Μαξιμιλιανός Χατζηιάννης (ΑΟΞ Αιγάλεω)

Αποτελέσματα

Οι θέσεις των Ελληνίδων:

22η - Σταυρίνα Γαρυφάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω)
68η - Ελένη Μπάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω)

Ξίφος μονομαχίας (15-17/4)

Τη Δευτέρα 15 Απριλίου ξεκίνησαν οι αγώνες του ξίφους μονομαχίας με τα ατομικά παιχνίδια των νέων ανδρών και γυναικών (U20). Η Ελλάδα συμμετείχε με τρεις νέους άνδρες και τέσσερις νέες γυναίκες. Η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου ήταν η αθλήτρια που ξεχώρισε από τις ελληνικές συμμετοχές με την 15η θέση στον κόσμο, μετά την 15η θέση που είχε κατακτήσει στο ευρωπαϊκό νέων γυναικών το Φεβρουάριο. Ο Φώτης Μήνος είχε το καλύτερο πλασάρισμα στους νέους (99η θέση).

Στη μάχη των εφήβων και νεανίδων που ακολούθησε την Τρίτη 16 Απριλίου “έπεσαν” τρεις Έλληνες και τρεις Ελληνίδες. Η Ναυσικά Δημοσθένους ήταν η μοναδική που έφτασε μέχρι και τη φάση των 64 της κατηγορίας της. Ακολουθούν αναλυτικά όσα έγιναν ανά κατηγορία: Ακολουθούν αναλυτικά όσα έγιναν ανά κατηγορία:

Στους νέους άνδρες ο Κωνσταντίνος Καραμπάσης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) σημείωσε 1/5 νίκες/ήττες και δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει θέση στα νοκ-άουτ. Ο αθλητής του Γιώργου Πασσά κατέκτησε την 170η θέση στη διοργάνωση. Ο Φώτης Μήνος (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου) και ο Βασίλης Τσώκας (ΟΞΙΦ) όμως με 4/2 και 3/3 νίκες/ήττες αντίστοιχα κατάφεραν να περάσουν στον επόμενο γύρο.

Ο Μήνος πέρασε άνευ αγώνα απευθείας στο ταμπλό των 128 και ο Τσώκας στο ταμπλό των 256 απέκλεισε τον Ινδό Σουφιάν Γουαχίντ Σοχίλ με 15-14. Στον επόμενο γύρο για την πρόκριση στου 64 καλύτερους ο Μήνος ηττήθηκε 15-6 από τον Κρουζ Σκέμπρι από τις Αμερικανικές Παρθένες Νήσους και ο Τσώκας με 15-8 από τον Κορεάτη Τζουνγκμπεόμ Κιμ. Οι δύο αθλητές που προπονούνται με τους Μιχάλη Πασσαδάκη και Νίκο Τσώκα κατέκτησαν την 99η και 119η θέση αντίστοιχα ανάμεσα σε 214 αθλητές.

Για την Ελλάδα πήραν θέση στην πίστα τέσσερις νέες γυναίκες, η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας), η Λίλιαν Κεφάλα-Τσορού (ΛΟ Βάρης) η Χριστίνα Μπορονκάυ (Λύγκας Πεντέλης) και η Βάλια Βουτσινά (Λύγκας Πεντέλης). Από την φάση των πουλ πέρασαν στα νοκ-άουτ οι πρώτες τρεις με 4/2, 2/3 και 2/4 νίκες/ήττες αντίστοιχα. Η Βουτσινά με 1/5 νίκες ήττες δεν μπόρεσε να προχωρήσει και κατέκτησε την 141η θέση. Στο ταμπλό των 128 η Κεφάλα Τσορού ηττήθηκε με 15-10 από την Τουρκάλα Αλέινα Ερτούρκ και η Μπορονκάυ με 15-7 από την Ιταλίδα Αλέγκρα Κριστοφολέτο. Οι αθλήτριες των Μάκη Μουίκη και Σωτήρη Σωτήρα κατέκτησαν την 105η και 122η θέση αντίστοιχα.

Η Θεοδωροπούλου σημείωσε τρεις διαδοχικές νίκες: απέκλεισε με 15-7 την Ρουμάνα Έρικα Μπαντέα στο ταμπλό των 128, με 9-8 την Ιταλίδα Κριστοφορέτο στο ταμπλό των 64 και με 15-13 τη Βραζιλιάνα Βικτόρια Βιζέου στο ταμπλό των 32. Έχοντας ήδη εξασφαλίσει θέση στις 16 καλύτερες, αντιμετώπισε την Αμερικανίδα Μικαέλα Τζόις για μία θέση στην οκτάδα. Παρότι ξεκίνησε δυναμικά και πήρε το προβάδισμα, τελικά λύγισε με 15-12 και κατέκτησε την 15η θέση στον κόσμο. Στην τελευταία της χρονιά στην κατηγορία των νέων η αθλήτρια του Γιώργου Πασσά πέτυχε άλλη μία σημαντική διάκριση, τρία χρόνια μετά την 14η θέση στο παγκόσμιο νεανίδων στο Κάιρο το 2021.