Παρασκευή 03 Δεκ 2021
ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ  Πρωταθλητής ο Μστρογιαννης

Το σαββατοκύριακο έγινε στη Βέροια το 2ο για την αγωνιστική περίοδο 2020-21 πανελλήνιο αναπτυξιακό πρωτάθλημα της ΕΦΟΕπΑ. Γιά άλλη μια φορά η όμορφη πρωτεύουσα του νομού Ημαθίας πραγματοποίησε στο Φιλίππειο γυμναστήριο το 8ο πανελλαδικής εμβέλειας τουρνουά της στην επιτραπέζια αντισφαίριση (ΠΙΝΓΚ-ΠΟΝΓΚ) που όπως κάθε χρόνο ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του αθλητή επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Βέροιας Φώτη Τσιαλτζούδη.

Στους αγώνες έλαβαν μέρος 129 αγόρια και κορίτσια κι απόλαυσαν παιχνίδια μέσα στα απαραίτητα μέτρα προστασίας από τον κορωνοϊό. Το τουρνουά διοργάνωσε η Τοπική Επιτροπή Βόρειας Ελλάδας της Ε.Φ.Ο.Επ.Α. σε συνεργασία με τον ΑΣΕΑ Βέροιας και τον ΟΕΑ Βέροιας και συμπαραστάτες τον δήμο της πόλης και την Περιφερειακή Ενότητα Ημαθίας. Την 1η θέση στις συνολικά πέντε κατηγορίες κατέκτησαν ο Γιάννης Μαλαμούδης στους νέους, ο Γιάννης Μαστρογιάννης στους παίδες, η Ζωή Καζάκου στις κορασίδες, ο Κωνσταντίνος Αλεξούδης στους παμπαίδες και η Χριστίνα Τζενίδη στις παγκορασίδες.

Σωματεία απ’ όλη τη χώρα είχαν αθλητές σ’ ένα από τα παλιότερα αναπτυξιακά τουρνουά. Ο αριθμός αυτών που έλαβαν μέρος ήταν ελαφρώς μικρότερος από τις προηγούμενες χρονιές αλλά δίχως αμφιβολία οι 129 συμμετοχές είναι πολύ ικανοποιητικός αριθμός με τις ειδικές συνθήκες, που έχει δημιουργήσει η πανδημία.

Ο Γιάννης Μαστρογιάννης των ΦΟΙΝΙΚΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΠΑΤΡΩΝ ήταν από τους πρωταγωνιστές της διοργάνωσης, όχι μόνο για τη κατάκτηση της 1ης θέσης στην κατηγορία των παίδων άλλα και γιατί ξεκινώντας από την 9η θέση για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε αθλητές που ήταν στις πρώτες θέσεις της κατάταξης. Στο επίσημο site της ΕΦΟΕΠΑ γίνεται ιδιαίτερη επισήμανση για τους αγώνες της κατηγορίας των παίδων και την επιτυχία του Πατρινού αθλητή.

«Η κατηγορία των παίδων τράβηξε και πάλι μεγάλο μέρος της προσοχής, καθώς είχε μακράν και τις περισσότερες συμμετοχές. Στον τελικό δεν έφτασαν αθλητές από τις πρώτες θέσεις των seeding, αλλά ο Γιάννης Μαστρογιάννης από τη θέση 9 και ο Γιάννης Αναστασιάδης από τη θέση 6! Έγινε μεγάλο ματς και πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Πατρινός Μαστρογιάννης με 3-2 και το 5ο σετ να λήγει στην παράταση (11-9, 9-11, 11-5, 8-11, 12-10). Είναι η σημαντικότερη έως σήμερα διάκριση του Μαστρογιάννη στον θεσμό κι από την άλλη πλευρά επιτυχώς προχώρησε και ο Θεσσαλονικιός Αναστασιάδης, καθώς είχε φτάσει στον τελικό και στην Κοζάνη. Τον νικητή εκείνου του όπεν και 1ο φαβορί στη Βέροια, τον Κωνσταντίνο Μηλικούδη, τον απέκλεισε στα ημιτελικά ο Μαστρογιάννης με 3-1, ενώ ο Αναστασιάδης σταμάτησε στον ίδιο γύρο με 3-0 το νούμερο 2, τον Κώστα Σωτηρίου»

Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι άλλοι δύο αθλητές των ΦΟΙΝΙΚΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΠΑΤΡΩΝ που μαζί με τον ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΣΤΡΟΓΙΑΝΝΗ θα αποτελέσουν τη βασική τριάδα της ομάδας στην προσπάθεια για μια θέση στο βάθρο του ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΑΙΔΩΝ σε ομαδικό και ατομικό. O ΚΩΣΤΑΣ ΣΩΤΗΡΙΟΥ κατέλαβε την 4η θέση και ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ την 8η .

Στα πλαίσια αυτής της προετοιμασίας είναι και η συμμετοχή των παραπάνω αθλητών στη βασική ανδρική ομάδα στο πρωτάθλημα της Β ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.

Την τεχνική καθοδήγηση των αθλητών των Φοινίκων σε αυτή τη διοργάνωση είχε το μέλος του προπονητικού επιτελείου του συλλόγου Γιάννης Ξουρίδας.