Loading...
Τρίτη 18 Μάι 2021
ΕΟΜ ΑμΕΑΕυρωπαϊκό κολύμβησης : Ασημένιος ο Κωστάκης στα 50μ. πρόσθιο, 3ος ο Τσαπατάκης στα 100μ. πρόσθιο
Κλίκ για μεγέθυνση


Δυναμικό ξεκίνημα, με δύο μετάλλια, πραγματοποίησε η ελληνική κολύμβηση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που φιλοξενείται από σήμερα (έως και το Σάββατο 22/5) στην Μαδέιρα της Πορτογαλίας. Ο Γιάννης Κωστάκης, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ. πρόσθιο SB1-SB2, ενώ ο Αντώνης Τσαπατάκης ήταν τρίτος στα 100μ. πρόσθιο SB4. Επίσης, η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, στον προκριματικό των 50μ. πρόσθιο SB3, βελτίωσε το δικό της Πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο Κωστάκης, «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης της Αθήνας (στα 100μ. ελεύθερο), στον τελικό των 50μ. πρόσθιο SB1-SB2 είχε επίδοση 1:07.94 που τον έφερε στην δεύτερη θέση του βάθρου των νικητών. Αυτό ήταν το έκτο μετάλλιο για τον Κωστάκη σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και το δεύτερο ασημένιο μετά από αυτό που είχε κατακτήσει το 2014 στην Ολλανδία.

Ένα εκπληκτικό πρώτο 50άρι, στάθηκε αρκετό για να χαρίσει στον Αντώνη Τσαπατάκη μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο SB4. Ο Έλληνας πρωταθλητής, κατέκτησε την 3η θέση στο αγώνισμα με επίδοση 1:52.00, την στιγμή που το γύρισμά του στο πρώτο 50άρι μετρήθηκε 47.27! Ο Τσαπατάκης, στο Ευρωπαϊκό του 2016 που είχε φιλοξενηθεί επίσης στην Πορτογαλία, είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο του αγωνίσματος, ενώ δεν συμμετείχε στη διοργάνωση του 2018 στο Δουβλίνο.

Στον τελικό των 100μ. ύπτιο S12, ο κάτοχος 10 μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, κατετάγη 5ος με 1:04.30, ενώ η Μαρία Τσάκωνα ήταν 8η στον τελικό των 100μ. ύπτιο S6 με 1:43.58.

Πανελλήνιο ρεκόρ η Σταματοπούλου
Το πανελλήνιο ρεκόρ της Αλεξάνδρας Σταματοπούλου στα 50μ. πρόσθιο SB3, που συνοδεύτηκε και από τον 9ο καλύτερο χρόνο των προκριματικών, σημάδεψε την ελληνική πρεμιέρα στο πρωινό πρόγραμμα. Η επίδοση της Σταματοπούλου ήταν 1:18.57, ενώ το προηγούμενο δικό της ρεκόρ ήταν 1:19.25 από τις 23 Μαΐου 2019 στην Αθήνα.

Την 9η καλύτερη επίδοση των προκριματικών στα 100μ. πεταλούδα S13 σημείωσε ο Γεράσιμος Λιγνός (1:02.83) με αποτέλεσμα να μείνει εκτός τελικού, όπως και ο Τσαπατάκης στα 50μ. ελεύθερο S5 (48.92).

To link του αγώνα και της απονομής (Κωστάκης)
https://www.youtube.com/watch?v=uUaSH_W2muE
* αργότερα θα ακολουθήσει και το βίντεο από τον αγώνα και την απονομή στον Τσαπατάκη

Έπεσε στο Ηράκλειο η αυλαία του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου ποδηλασίας δρόμου Festos 2021

Με μοναδική εξαίρεση την κατηγορία C5 ανδρών, όπου άλλαξε χέρια το χρυσό μετάλλιο στον δρόμο αντοχής σε σχέση με την ατομική χρονομέτρηση (σ.σ. το αγώνισμα έγινε το Σάββατο), έπεσε σήμερα στο Τυμπάκι Ηρακλείου, η αυλαία του διεθνή αγώνα UCI C1 με την επωνυμία Festos European Para Cycling Cup 2021 που συνδιοργάνωσαν η ΕΑΟΜ-ΑμεΑ με την Περιφέρεια Κρήτης.

Ο Θεόδωρος Χριστοδούλου (Καστελλάνοι), στον αγώνα αντοχής συνολικής απόστασης 60,3 χιλιομέτρων, κατάφερε να «κλέψει» το χρυσό μετάλλιο από τον Σωτήρη Βαβαρούτσο (Παναθηναϊκός), ο οποίος χθες είχε κατακτήσει την κορυφή στον αγώνα ατομικής χρονομέτρησης, ενώ την πρώτη θέση στα tandem πήραν οι Ευγενία Σταμάτη/Ηρώ Μηλάκη (Ήφαιστος/Τάλως) και Κωνσταντίνος Τσαγκατάκης/Δημήτρης Σκιντζής (Τάλως).

Να θυμίσουμε ότι παράλληλα με το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Festos 2021, διεξήχθη και το πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου.

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά αγώνισμα στις δύο διοργανώσεις:
ΔΡΟΜΟΣ ΑΝΤΟΧΗΣ
Festos European Para Cycling Cup 2021
Tandem B γυναικών: 1. Ευγενία Σταμάτη/Ηρώ Μηλάκη (Ηφαιστος/Τάλως), 2. Ευαγγελία Τσιχλάκη/Κατερίνα Τζομπανάκη (Αρίων Χανίων), 3. Αλεξάνδρα Ρούπα/Αθηνά Χατζηστύλλη (Ιωνας)
Tandem B ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Τσαγκατάκης/Δημήτριος Σκιντζής (Τάλως), 2. Χρήστος Σανδαλάκης/Στυλιανός Βαρβεράκης (Τάλως), 3. Νικόλαος Μανατάκης/Παναγιώτης Κωλέτας (Τάλως)
C5 ανδρών: 1. Θεόδωρος Χριστοδούλου (Καστελλάνοι), 2. Σωτήρης Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός), 3. Σπύρος Μαρκουλάκης (Πήγασος Κυψέλης)
C4 ανδρών: 1. Νικόλαος Παπακυργιάκης (Καστελλάνοι), 2. Ιωάννης Γκουργκούλιας (Αετοί Αθήνας)
C4 γυναικών : 1. Ευτυχία Γαληνάκη (Τάλως)
C3 γυναικών: 1. Μαρία Σταματογιαννοπούλου (Ιππόκαμπος)
C3 ανδρών: 1. Σόλων Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός), 2. Νικόλαος Διαμαντόπουλος (Ιωνας)
C2 ανδρών: 1. Νικόλαος Παπαγγελής (Ηρόδικος)
Τ2 γυναικών: 1. Κατερίνα Ελ Λατίφ (Καστελλάνοι)
Τ2 ανδρών: 1. Φώτιος Βοριζανάκης (Τάλως), 2. Χαράλαμπος Κεραμετσίδης (Ιωνας), 3. Δημήτριος Φούτρης (Ιωνας)
Τ1 ανδρών: 1. Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων)
Η5 ανδρών: 1. Αθανάσιος Σύρμας (Καστελλάνοι)
H4 ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Οκταπόδης (Ιωνας)
Η3 ανδρών: 1. Αλέξανδρος Φερέτος (Καστελλάνοι), 2. Αποστόλης Μπουρλής (Ιωνας)

Πανελλήνιο πρωτάθλημα
Tandem B γυναικών: 1. Ευαγγελία Τσιχλάκη/Κατερίνα Τζομπανάκη (Αρίων Χανίων), 2. Αλεξάνδρα Ρούπα/Αθηνά Χατζηστύλλη (Ιωνας)
Tandem B ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Τσαγκατάκης/Δημήτριος Σκιντζής (Τάλως), 2. Χρήστος Σανδαλάκης/Στυλιανός Βαρβεράκης (Τάλως), 3. Νικόλαος Μανατάκης/Παναγιώτης Κωλέτας (Τάλως)
C5 ανδρών: 1. Θεόδωρος Χριστοδούλου (Καστελλάνοι), 2. Σωτήρης Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός), 3. Σπύρος Μαρκουλάκης (Πήγασος Κυψέλης)
C4 ανδρών: 1. Νικόλαος Παπακυργιάκης (Καστελλάνοι), 2. Ιωάννης Γκουργκούλιας (Αετοί Αθήνας)
ΙΙ : 1. Μιχάλης Τριομμάτης (Αετοί Αθήνας), 2. Μιχαήλ Καλλερές (Ιωνας), 3. Νικόλαος Παραδομενάκης (Αρίων Χανίων)
C4 γυναικών : 1. Ευτυχία Γαληνάκη (Τάλως)
C3 γυναικών: 1. Μαρία Σταματογιαννοπούλου (Ιππόκαμπος)
C3 ανδρών: 1. Σόλων Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός), 2. Νικόλαος Διαμαντόπουλος (Ιωνας)
Τ2 γυναικών: 1. Κατερίνα Ελ Λατίφ (Καστελλάνοι)
Τ2 ανδρών: 1. Φώτιος Βοριζανάκης (Τάλως), 2. Χαράλαμπος Κεραμετσίδης (Ιωνας), 3. Δημήτριος Φούτρης (Ιωνας)
Τ1 ανδρών: 1. Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων)
Η5 ανδρών: 1. Αθανάσιος Σύρμας (Καστελλάνοι)
H4 ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Οκταπόδης (Ιωνας)
Η3 ανδρών: 1. Αλέξανδρος Φερέτος (Καστελλάνοι), 2. Αποστόλης Μπουρλής (Ιωνας)

Απαλλαγμένο από ιούς. www.avast.com
Λήψη όλων των συνημμένων ως αρχείο zip

Tsapatakis
.jpg
426.8kB

Kostakis
.jpg
207kB
 
© Copyright 2021 Τα πάντα για τον αθλητισμό - MarkaSport