Δευτέρα 08 Ιαν 2018
Εν αρχή ην το… διαιτητικό χάος

Λάρισα-Ολυμπιακός (0-3). Αφού άρχισε και ο Διαμαντόπουλος να κάνει λάθη σε βάρος του Ολυμπιακού, έρχονται τα χειρότερα για τους ερυθρόλευκους. Εύκολα μπορούσε να δώσει πέναλτι στο 6ο λεπτό. Στο χέρι και στην ανατροπή, που ακολούθησε, του Μάριν. Όμως ο Αρκάς διαιτητής έκλεισε τα μάτια. Άλλαξαν βλέπετε οι εποχές. Πολλά πράγματα από την προηγούμενη φορά που σφύριξε τον Ολυμπιακό και πήγε καλά.

Παναθηναϊκός-Πλατανιάς (2-0). Ο Ζαχαριάδης δεν πέτυχε τίποτα στην Λεωφόρο. Είδε μόνο το χέρι του Ντικαμονά ενώ προηγήθηκε του Άλτμαν στην ίδια φάση! Στις καθυστερήσεις δεν υπήρξε χέρι αλλά έδειξε πάλι την άσπρη βούλα υπέρ των γηπεδούχων. Δώρο για τον Μολέντο, από τον Βορρά, ήταν τα δύο πέναλτι; Μουνιέ τα έκανε ο Τέλης στον αγώνα.

Παναιτωλικός-ΑΕΚ (1-4). Ο Καραντώνης πήγε όσο μπορούσε πιο πίσω το τείχος των γηπεδούχων στην φάση του πρώτου γκολ της ΑΕΚ. Όταν κρίθηκε το αποτέλεσμα ανακάλυψε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Όλοι έμειναν ευχαριστημένοι. Ο Γιαννάκης, ο Μιχάλης και ο Αλέξης. Μόνο ο Χάβος είχε τελικά πρόβλημα.

ΠΑΟΚ-Λεβαδειακός (5-0). Με …πάνες έπαιξαν στην Τούμπα. Ο Βάτσιος δεν τόλμησε να δείξει κόκκινη κάρτα στον Λημνιό και την δεύτερη κίτρινη στον Νιάσε. Ο Μιχάλης έκανε ότι του είπε ο Γιαννάκης. Δεν έγινε όμως το χατίρι του χαλίφη του Νότου. Σιγά μην άφηνε η αρκούδα το ματς στην τύχη του. Πάλι ο Αλέξης θα ακούσει την κατσάδα. Το τελεσίγραφο εκπνέει.

Πανιώνιος-Κέρκυρα (3-1). «Σε πήρε στον λαιμό του ο Πυλαρινός». Τάδε έφη Ζαμάνης στον Τζοβάρα και αποβλήθηκε στο ημίχρονο. Είχε δίκιο ο Νικόλας γιατί ακυρώθηκε με λάθος υπόδειξη του βοηθού το γκολ του Μασούρα. Στο 0-0.

Παπαπέτρου και Σκουλάς πάνε κόντρα στην νέα εποχή. Επιμένουν να σφυρίζουν 50-50!!! Τι να κάνουμε. Συμβαίνουν και αυτά. Ήταν καλοί στην Λαμία και στα Γιάννενα.

Ανακεφαλαίωση. Οι δικέφαλοι πέρασαν αλώβητοι. «Ισοπαλία» είχαμε σε αυτή την αγωνιστική. Ο Σάββας είπε ότι δεν μπορούν να σταματήσουν τον Ολυμπιακό. Πάντως τα συγκοινωνούντα δοχεία θα κάνουν τα πάντα για αυτό. Καλή συνέχεια να έχουμε στον δεύτερο γύρο. Η αρχή ήταν ενδεικτική.