Κυριακή 22 Οκτ 2017
Έβγαλε την αγγαρεία με… σπρώξιμο η Μπαρτσελόνα!

Ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 2', με ένα γκολ -του Ντεουλοφέου- που δεν έπρεπε να μετρήσει ποτέ, και διπλασιάζοντας τα τέρματά της με τον Ινιέστα, στο 56', η Μπαρτσελόνα νίκησε 2-0 τη Μάλαγα του Μίτσελ.Νίκη με… σκιές για την Μπαρτσελόνα!

Απέναντι στην ουραγό Μάλαγα του Μίτσελ, οι «μπλαουγκράνα» δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα να επικρατήσουν «σβηστά» 2-0, αλλά το γεγονός πως άνοιξαν το σκορ στο 2' με ένα γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει ποτέ, έχει προκαλέσει ατελείωτα σχόλια και μπόλικη κουβέντα…

Δύο λεπτά, λοιπόν, μετά την έναρξη του αγώνα στο «Καμπ Νου», η μπάλα πέρασε πεντακάθαρα έξω, πριν σεντράρει ο Λούκας Ντιν και οι παίκτες της Μάλαγα σταμάτησαν, ο διαιτητής ωστόσο, δεν έδωσε άουτ, με τον Ντεουλοφέου να ανοίγει το σκορ!

Από εκεί και πέρα, όλα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους, που έφτασαν την κατοχή μπάλας στο πρώτο ημίχρονο στο εντυπωσιακό 80%-20%, δίχως, μάλιστα, να ανεβάσουν στροφές! Τελικά, οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» με το γκολ του Ινιέστα στο 56', έπειτα από ασίστ του Μέσι, με τον Σουάρες να χάνει στη συνέχεια δύο μεγάλες ευκαιρίες και για τρίτο γκολ, αλλά να μην μπορεί να βρει στόχο.

Έτσι, οι Καταλανοί έφτασαν, πλέον, τους 25 βαθμούς, βάζοντας ξανά από κάτω τη Βαλένθια -μια βδομάδα πριν την επιστροφή του Ερνέστο Βαλβέρδε στο Μπιλμπάο για το ματς με την Αθλέτικ.