Τρίτη 28 Μάρ 2023
Ελλάδα - Λιθουανία 0-0: Έλειψε το γκολ από την ορεξάτη Εθνική στην πρεμιέρα της στην OPAP Arena

ΚΩΣΤΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΑΚΗΣ
27.03.2023 | 20:56
Ο Τάσος Μπακασέτας στο παιχνίδι με τη Λιθουανία
EUROKINISSI
H Εθνική έδειξε όρεξη, είχε πλήθος ευκαιριών, όμως δεν μπόρεσε να βρει τα δίχτυα της Λιθουανίας, με το φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στην OPAP Arena να λήγει 0-0. Πλέον επόμενο ραντεβού τον Ιούνιο για τα προκριματικά του Euro 2024.

Η Εθνική Ελλάδας, εφόσον είχε ρεπό στον όμιλό της στα προκριματικά του Euro 2024, έδωσε φιλικό απέναντι στη Λιθουανία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε ισόπαλο 0-0 κόντρα στην ομάδα από τη Βαλτική στο πρώτη της παιχνίδι στο νέο της σπίτι, στην OPAP Arena.

Η Εθνική είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, τον οποίο έχασε σε ελάχιστες στιγμές, ενώ τελείωσε το ματς με 32 τελικές, ενώ είχε μπόλικες ευκαιρίες για να πετύχει το πολυπόθητο γκολ το οποίο τελικά δεν ήρθε. Πλέον, το επόμενο ραντεβού της Ελλάδας είναι τον Ιούνιο για τα ματς κόντρα σε Ιρλανδία (16/6) και Γαλλία (19/6) για τα προκριματικά.

Το ματς
Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η Εθνική θέλησε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Μάλιστα, την πρώτη της καλή στιγμή είχε μόλις στο 3', όταν ο Παυλίδης ήταν άστοχος με σουτ στην κίνηση, έπειτα από τη μεταβίβαση του Μασούρα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο γεμάτος αυτοπεποίθηση Σιώπης δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Η Ελλάδα έχει την απόλυτη υπεροχή στο παιχνίδι και συχνά πυκνά βρισκόταν στην περιοχή του Ζούμπας. Όσο κυλούσαν τα λεπτά η πίεση της γινόταν όλο και πιο ασφιχτική. Στο 32' ο Φορτούνης με μία εκπληκτική μπαλιά είδε την κίνηση του Μασούρα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, όμως εκείνος δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Λιθουανίας.

Στο 45+1' ο Ζούμπας απέκρουσε την καρφωτή κεφαλιά του Μαυροπάνου, ο οποίος είχε άλλη μία ένα λεπτό αργότερα, όταν η προσπάθειά του κόπηκε στην γραμμή. Η Εθνική πριν από τη λήξη του πρώτου 45λεπτου είχε άλλες δύο προσπάθειες με τον Παυλίδη, χωρίς όμως να βρει δίχτυα.

Η Εθνική μπήκε με την ίδια διάθεση και στο δεύτερο μέρος. Στο 50ο λεπτό είχε πολύ καλή ευκαιρία για το 1-0. Ο Μπακασέτας πήρε την μπάλα δεξιά πλάγια στην περιοχή. Στη συνέχεια σούταρε, με τον Ζούμπας να σηκώνει το χέρι του για να διώξει σε κόρνερ. Στο 55' απείλησε ξανά με τον Μάνταλο, του οποίου η κεφαλιά έφυγε άουτ.

Η πρώτη τελική των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι κατεγράφη στο 57' με τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει δίχως κόπο την προσπάθεια του Σιργκέντας. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Λιθουανοί οι οποίοι είχαν άλλες δύο καλές στιγμές με τον Νοβίκοβας και τον Ούπστας.

Ο Πογέτ θέλησε να "ξυπνήσει" την ομάδα του και έτσι πέρασε τους Κωνσταντέλια και Γιακουμάκη στον αγωνιστικό χώρο. Ο χρόνος κυλούσε με την Ελλάδα να μην μπορεί να βρει λύση. Στο 83' έχασε πολύ σημαντική ευκαιρία με το σουτ του Γιαννούλη από τα αριστερά να κόβεται πάνω στην γραμμή.

Μέχρι και την τελευταία στιγμή, η Εθνική έψαχνε τον τρόπο να σπάσει την λιθουανική άμυνα. Όμως αυτό δεν κατέστη εφικτό, με το 0-0 να παραμένει έως και το τελευταίο σφύριγμα.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Ρότα, Τσιμίκας (24΄Γιαννούλης), Μπακασέτας (69' Κωνσταντέλιας), Σιώπης, Μάνταλος, Φορτούνης (80' Λημνιός), Μασούρας (80' Παπανικολάου), Παυλίδης (69' Γιακουμάκης)

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Ζούμπας, Λάσικας, Καζουκολόβας, Γκιρντβάινις (46' Αρμάλας), Μπενέτα (46' Μπαραβίκας), Σλίβκα (79' Σίμκους), Ρομανόβσκι (46' Σιργκέντας), Γκινέτις, Νοβίκοβας, Σέριχ (60' Ούπστας), Παουλάουσκας (46' Λαουκζέμις)