Παρασκευή 15 Μάρ 2024
ONFERENCE LEAGUE Μακάμπι - Ολυμπιακός 1-6: Θρύλος θαυμάτων με εξάρα και ανεπανάληπτη πρόκριση στους 8 τ

Ονειρικός Ολυμπιακός διέλυσε με 6-1 την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση, ανέτρεψε την ήττα με 4-1 του πρώτου αγώνα και πήρε θρυλική πρόκριση στα προημιτελικά του Conference League. Ποντένσε (10'), Φορτούνης (36'), Ελ Κααμπί (45+3', 65'), Γιόβετιτς (93') και Ελ Αραμπί (103') τα γκολ των ερυθρόλευκων.

Ο Ολυμπιακός ήταν από μέταλλο και ατσάλι σε μία κορυφαία ευρωπαϊκή βραδιά. Η ήττα με 4-1 στον πρώτο αγώνα πριν επτά βράδια στο "Γ. Καραϊσκάκης" έκανε την υπόθεση πρόκριση να μοιάζει με... θαύμα. Οι ερυθρόλευκοι τα έδωσαν όλα και με θρυλική εμφάνιση βγαλμένη από όνειρο διέλυσαν με 6-1 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Conference League και την Παρασκευή (15/3) το μεσημέρι θα μάθουν τον αντίπαλο τους αλλά και όλη τη διαδρομή μέχρι τον τελικό του φετινού Conference League.

Το πρώτο μέρος ήταν τρελό για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, με τον Φορτούνη στο 36' να διπλασιάζει τα τέρματα των ερυθρόλευκων στην αντεπίθεση. Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί στο 45+3' έφερε την απόλυτη ισορροπία στο συνολικό σκορ, κάνοντας το 3-0.

Ο Ζαχάβι στο 57ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι έδωσε ξανά σκορ πρόκρισης στους Ισραηλινούς. Όμως, ο Ελ Κααμπί με ένα απίστευτο ψαλίδι στο 65' έκανε το 4-1 για τον Ολυμπιακό, ισοφαρίζοντας ξανά το σκορ του πρώτου ματς. Στις καθυστερήσεις ο Γιόβετιτς είχε τεράστια ευκαιρία για το 5-1, όμως αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός πέταξε στα ουράνια και στην απευθείας πρόκριση στο 93' με τον Γιόβετιτς έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη. Ο Ελ Αραμπί έβαλε την σφραγίδα του και στο 103' "κλείδωσε" θριαμβευτικά το "εισιτήριο" για τα προημιτελικά.

Η κλήρωση, όπως γράψαμε ήδη, θα διεξαχθεί την Παρασκευή στις 15:00 στη Νιόν της Ελβετίας, όπου θα αναδειχθούν τόσο τα ζευγάρια των προημιτελικών, όσο και οι διασταυρώσεις σε ημιτελικά και τελικό που θα διεξαχθεί στην OPAP Arena.

Οι πιθανοί αντίπαλοι στα προημιτελικά: Φενέρμπαχτσε, Φιορεντίνα, Πλζεν, Άστον Βίλα, Μπριζ, Λιλ, ΠΑΟΚ.

Ο Ποντένσε με γκολ και δύο ασίστ ήταν οδηγός
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά από τα πρώτα κιόλας λεπτά, ξέροντας πως έχει να καλύψει διαφορά τριών τερμάτων. Στο 9ο λεπτό προειδοποίησε με σουτ του Όρτα, το οποίο έφυγε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε και το 1-0 των ερυθρόλευκων. Ο Φορτούνης έκλεψε την μπάλα μοίρασε στα αριστερά στον Ποντένσε, ο οποίος ντρίμπλαρε και πλάσαρε. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και μπήκε στα δίχτυα.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ στη συνέχεια έχασε και τον πολύτιμο Μίλσον, με τον Μπίτον να περνάει στη θέση του στο 14ο λεπτό. Στο 25' οι Πειραιώτες έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία. Ο Ποντένσε τροφοδότησε τον Ορτέγκα στα αριστερά εκείνος γέμισε στην περιοχή, ο Ελ Κααμπί σούταρε από κοντά και ο κίπερ της Μακάμπι απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 36' ο Ολυμπιακός πέτυχε και δεύτερο τέρμα πιέζοντας και άλλο την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο Ποντένσε έκλεψε την μπάλα, την πέταξε αμέσως στον Φορτούνη, ο οποίος έτρεξε από τη μεσαία γραμμή, πάτησε περιοχή και πλάσαρε για το 2-0.