Κυριακή 17 Ιούν 2018
ΚΡΟΑΤΙΑ	- ΝΙΓΗΡΙΑ  2-0

Η Κροατία νικάει εύκολα τη Νιγηρία με 2-0 και τίθεται επικεφαλής του 4ου ομίλου του Μουντιάλ.

Η παράδοση δεν ήταν με το μέρος της. Κάθε φορά που η Νιγηρία δέχεται πρώτη γκολ σε ματς παγκοσμίου κυπέλλου, χάνει. Έτσι έγινε και σήμερα κόντρα στην Κροατία (2-0). Η ομάδα του Ντάλιτς δεν εντυπωσίασε. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο τα στατιστικά έδειξαν 0 ευκαιρίες εντός εστίας. Ωστόσο καμιά φορά δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο. Και τον βρήκε τον τρόπο η Χρβάτσκα.

Λίγο μετά την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο αρχηγός Λούκα Μόντριτς εκτέλεσε κόρνερ, ο Ρέμπιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Μάντζουκιτς επιχείρησε με αυτοθυσία για τη δεύτερη, η μπάλα τελικώς χτύπησε στο πόδι του Ετέμπο και κατέληξε στα δίχτυα του Ουζόχο. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Κροάτες στο 1-0.

Στην επανάληψη, οι Σούπερ Αετοί μπήκαν πιο δυναμικά και προσπάθησαν για την ισσοφάριση. Μόνιμη απειλή ο Μόουζες. Χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Στο 71ο λεπτό μάλιστα οι όποιες ελπίδες των μαχητικότατων Νιγηριανών τελείωσαν. Ο Εκόνγκ… αγκάλιασε με περίσσια θέρμη τον Μάντζουκιτς και ο διαιτητής, Σάντρο Ρίτσι, έδειξε την άσπρη βούλα. Ο σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης ανέλαβε την εκτέλεση και δεν έκανε λάθος από τα 11 βήματα διαμορφώνοντας το 2-0.