Κυριακή 17 Ιούν 2018
Κόστα Ρίκα - Σερβία 0 - 1

«Τρίποντο» με… γΚολάροφ για τη Σερβία

Επικράτησε 1-0 της Κόστα Ρίκα στην πρεμιέρα της στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο * Μπήκε στο 90′ ο Πρίγιοβιτς, που γλίτωσε μέσω VAR την κόκκινη

Ένα, ωραίο και να… καίει! Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλεξάνταρ Κολάροφ στο 56ο λεπτό, η Σερβία πήρε την Κυριακή (17/6) αυτό που ήθελε στην πρεμιέρα της στον 5ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, επικρατώντας 1-0 της Κόστα Ρίκα.

Οι Σέρβοι πήραν τα ηνία έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο 20λεπτο και δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, αφού οι Κοσταρικανοί έδειξαν να πελαγώνουν μετά το γκολ που δέχθηκαν. Μάλιστα, αν ο Μίτροβιτς ήταν πιο ψύχραιμος στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσαν να έχουν «καθαρίσει» νωρίτερα.

Βασικός για τους νικητές αγωνίστηκε ο πρώην του Ολυμπιακού, Λούκα Μιλιβόγεβιτς, ενώ στο 90′ πέρασε αλλαγή ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς που στο φινάλε γλίτωσε μέσω VAR την κόκκινη κάρτα.

Ξεκίνημα με τους καλύτερους οιωνούς

Δυνατά μπήκαν στο ματς και οι δύο ομάδες, με τον αγώνα να αποκτά γρήγορα ρυθμό και τη δράση να εναλλάσσεται στις δύο περιοχές. Όχι ότι είδαμε την τεράστια ευκαιρία, αλλά οι δύο γκολκίπερ αναγκάστηκαν να μείνουν σε εγρήγορση, με τον άλλοτε γκολκίπερ του Εργοτέλη, Στοΐκοβιτς, να αναγκάζεται να επέμβει από νωρίς σε προσπάθεια του καλού Ουρένια, ενώ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς ήταν πιο απειλητικός για τον Νάβας.

Σταδιακά, η δράση άρχισε να επικεντρώνεται στην περιοχή του γκολκίπερ της Ρεάλ, με τους Σέρβους να κυκλοφορούν περισσότερο την μπάλα και την κατοχή να φτάνει ακόμα και στο 36%-64% υπέρ τους προς το τέλος του ημιχρόνου.

Οι Σέρβοι ήταν απειλητικοί κυρίως από τα δεξιά που δραστηριοποιούταν ο Τάντιτς, αλλά το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα.

Διαιτητής ήταν ο Μαάνγκ Ντιεντιού (Σενεγάλη), με βοηθούς τους Τζιμπρίλ Καμαρά (Σενεγάλη) και Ελ Χατζί Σαμπά (Σενεγάλη), ενώ 4ος ήταν ο Μπάμλακ Τιεσέμα Ουεγιέσα (Αιθιοπία).

Κίτρινες: 22′ Κάλβο, 56′ Γκουζμάν – 59′ Ιβάνοβιτς, 90’+8 Πρίγιοβιτς

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Όσκαρ Ραμίρες): Νάβας, Γκονζάλες, Ακόστα, Ντουάρτε, Γκαμπόα, Κάλβο, Γκουζμάν (73′ Κολίντρες), Μπόργκες, Βενέγκας (60′ Μπολάνιος), Μπράιαν Ρουίς, Ουρένια (67′ Κάμπελ).

ΣΕΡΒΙΑ (Μλάντεν Κρστάιτς): Στοΐκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Τόσιτς, Ιβάνοβιτς, Κολάροφ, Μάτιτς, Μιλιβόγεβιτς, Τάντιτς (82′ Ρουκάβινα), Λιάγιτς (70′ Κόστιτς), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μίτροβιτς (90′ Πρίγιοβιτς).