Σάββατο 23 Δεκ 2017
Άρσεναλ – Λίβερπουλ 3-3

Άρσεναλ και Λίβερπουλ μας προσέφεραν την ματσάρα της χρονιάς, με έξι γκολ (3-3), με τους κανονιέρηδες σε πέντε λεπτά να ανατρέπουν το εις βάρος τους 0-2 και τη Λίβερπουλ να λυτρώνεται από τον Φιρμίνο. Μιλάμε για ποδοσφαιρική παράνοια στα καλύτερα της!Σάντσες (53′), Τσάκα (56′) και Οζίλ (71′) τα γκολ της Άρσεναλ, Κουτίνιο (26′), Σαλάχ (52′) και Φιρμίνιο (71′) αυτά της Λίβερπουλ.

Μόνο οι φιλοξενούμενοι υπήρχαν πρώτο μέρος του αγώνα στο Έμιρεϊτς, με τους παίκτες τους Γιούργκεν Κλοπ να ανοίγουν το σκορ στο 26′ με κεφαλιά του Φιλίπε Κουτίνιο μετά από κόντρα του Κοσιελνί σε σέντρα του Σαλάχ. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι Κόκκινοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν δύο τα τέρματα τους, αλλά ο Σαλάχ νικήθηκε από τον Τσεχ και το γυριστό του Μανέ κατέληξε άουτ.

Η Λίβερπουλ τελικά πέτυχε το πολυπόθητο δεύτερο γκολ στο 52′ με τον ασταμάτητο φέτος Σαλάχ να ολοκληρώνει μια εξαιρετική αντεπίθεση. Από εκεί και πέρα ακολούθησε η ΤΡΕΛΑ. Μόλις ένα λεπτό μετά η Άρσεναλ μείωσε με κεφαλιά του Σάντσες και στο 56′ ο Τσάκα δοκίμασε το πόδι του από μακριά, ο Μινιολέ δεν υπολόγισε καλά και…2-2. Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ δεν σταμάτησαν εκεί, όμως.

Στο 58ο λεπτό οι Κανονιέρηδες «έκρυψαν» την μπάλα, ο Λακαζέτ βρήκε με τακουνάκι τον Οζίλ και αυτός έσκαψε την μπάλα πάνω από τον Μινιολέ για το 3-2. Το Έμιρεϊτς που στο 0-2 αποδοκίμαζε τους παίκτες της Άρσεναλ, πλέον φλεγόταν. Οι Κόκκινοι, όμως, μάζεψαν όσα ψυχικά αποθέματα τους είχαν απομείνει και κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν στο 70′ με τον Τσεχ να αποκρούει το σουτ του Φιρμίνο και την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι δύο ομάδες κυνήγησαν τη νίκη από εκείνο το σημείο και μετά, με το τελικό 3-3 να αφήνει ευχαριστημένους όλους όσους παρακολούθησαν την αναμέτρησης αλλά όχι απαραίτητα και τις δύο ομάδες. Η Λίβερπουλ με τον βαθμό που πήρε έφτασε τους 35 και παρέμεινε στην 4η θέση, ενώ η Άρσεναλ βρίσκεται μια θέση παρακάτω με 34 πόντους.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Μινιολέ, Γκόμες, Κλάβαν, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (13′ Μίλνερ), Τσαν, Κουτίνιο (84′ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Μανέ (80′ Βαϊνάλντουμ), Σαλάχ, Φιρμίνο

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Τσεχ, Μπεγερίν, Κοσιελνί, Μονρεάλ (46′ Μουστάφι), Μέιτλαντ-Νάιλς, Τζάκα, Γουίλσιρ, Ιβόμπι (78′ Γουέλμπεκ), Οζίλ, Αλέξις Σάντσες (Γουόλκοτ), Λακαζέτ