Πέμπτη 28 Δεκ 2017
Συνεχίζει ακάθεκτη η Σίτι: Πέρασε και από το Νιούκαστλ!

Ένας εκπληκτικός συνδυασμός των Ντε Μπρόινε – Στέρλινγκ με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα ήταν αρκετός... Η Μάντσεστερ Σίτι με αυτό το γκολ στο 31ο λεπτό νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Νιούκαστλ και έφτασε στην 18η νίκη της διευρύνοντας το... τρελό σερί που «τρέχει».

Το τελικό 1-0 αδικεί την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα καθώς είχε πολλές ευκαιρίες να πετύχει και άλλα τέρματα. Τα τρία δοκάρια που είχαν οι Αγουέρο-Ντε Μπρόινε αλλά και το γεγονός ότι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Ρομ Έλιοτ είχε περισσότερες φορές κατοχή της μπάλας από κάθε άλλο συμπαίκτη του, το αποδεικνύουν.

Η Νιούκαστλ απείλησε ελάχιστες φορές τη Σίτι. Μεγαλύτερη ευκαιρία στο 35ο λεπτό με τον Οταμέντι να διώχνει με υπερπροσπάθεια κεφαλιά του Ρολάντο Ααρονς.