Τρίτη 02 Ιαν 2018
Έβερτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αποχαιρέτησε το 2017 με τρεις σερί ισοπαλίες στα προηγούμενα παιχνίδια, φέτος στο πρώτο ματς της για το 2018 είπε να σπάσει το ρόδι με νίκη και έτσι έγινε, αφού επικράτησε με το επαγγελματικό 2-0 εκτός έδρας της Έβερτον! Σκόρερ οι: Μαρσιάλ και Λίνγκαρντ!

Από την μία ο Αντοντι Μαρσιάλ ο οποίος έχει εμπλακεί άμεσα σε έξι γκολ στις πέντε τελευταίες εμφανίσεις του κόντρα στην Έβερτον σε όλες τις διοργανώσεις (τέσσερα γκολ, δύο ασίστ). Από την άλλη, αθόρυβα σχεδόν ο Τζέσι Λίνγκαρντ έφτασε τα 6 γκολ στην Premier League τον τελευταίο μήνα ( μόνο ο Χάρι Κέιν έχει σκοράρει περισσότερα). Κι έτσι η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις της για το νέο έτος πληγώνοντας τον πάλαι ποτέ αρχηγό της, Γουέιν Ρούνεϊ.

Στο πρώτο ημίχρονο ΔΕΝ είχαμε άρτο και θέαμα με τις δύο ομάδες να έχουν συγκεντρωθεί στα αμυντικά τους καθήκοντα. Στην επανάληψη, όμως, το σκηνικό άλλαξε άρδην. Στο 51ο λεπτό ο Χουάν Μάτα σημάδεψε το δοκάρι και έξι λεπτά αργότερα ήρθε και το πολυπόθητο γκολ με σκόρερ τον Μαρσιάλ (0-1)! Το 2-0 έγινε στο 81′ δια ποδός Λίνγκαρντ και η Γιουνάιτεντ ανέβηκε προσωρινά (;) στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με την Τσέλσι να ακολουθεί με ματς λιγότερο.