Δευτέρα 18 Δεκ 2017
Συγκατοικεί με Μονακό η Λιόν 2-0 τη Μαρσέιγ

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν ο αγώνας της Λιόν με την Μαρσέιγ με τους γηπεδούχους να επικρατούν 2-0. Μόνο στο φινάλε προσπάθησε να πιέσει η φιλοξενούμενη που είχε δοκάρι με τον Σανσόν και αρκετές στιγμές στις καθυστερήσεις με τον Λόπες να κάνει τρεις μεγάλες επεμβάσεις. Με αυτή την επικράτηση η Λιόν έφτασε τους 38 και ισοβαθμεί με τη Μονακό.

Το σκορ άνοιξε με εκτέλεση φάουλ στο 6ο λεπτό ο Ναμπίλ Φεκίρ με τον Μανταντά να κάνει ένα ολέθριο σφάλμα και να δέχεται το γκολ από 35 μέτρα. Στην επανάληψη μετά από μια επέμβαση του Μανταντά, η μπάλα έφτασε στον Κορνέ που έβγαλε τη σέντρα και ο Μαριάνο Ντίας από κοντά με το 13ο τέρμα του έκανε το 2-0. Στα τελευταία 31 λεπτά έπαιξε ο Μήτρογλου που αγωνίστηκε στη θέση του Οκάμπος χωρίς να καταφέρει κάτι ουσιαστικό.