Κυριακή 10 Δεκ 2017
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2

Και η παρέλαση προς τον τίτλο συνεχίζεται!

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 2-1 την Γιουνάιτεντ μέσα στο Ολντ Τράφορντ, την άφησε εννιά πόντους πίσω στον βαθμολογικό πίνακα και πάει… τρένο για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Η ασταμάτητη ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, έφτασε έτσι τις 14 συνεχόμενες νίκες στο αγγλικό πρωτάθλημα, κάτι που δεν έχει καταφέρει καμία άλλη στο παρελθόν στο Νησί.

Ο Νταβίντ Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κέβιν ντε Μπρόινε ο Οταμέντι έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα στρώθηκε… λουκούμι στον Ισπανό μεσοεπιθετικό, ο οποίος από κοντά νίκησε τον συμπατριώτη του, Νταβίντ ντε Χέα.

Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάρκους Ράσφορντ εκμεταλλεύτηκε το τσαφ του Φερναντίνιο, πρόλαβε την έξοδο του Έντερσον και έστειλε την μπάλα στα βάθος των διχτύων του, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι (14 τελικές, 7 στην εστία, με 65% κατοχή και πολλά χαμένα τετ-α-τετ στα τελευταία λεπτά) και έφθασαν στο γκολ της νίκης στο 54′, με τον Οταμέντι να εκμεταλλεύεται την κόντρα της μπάλας στην πλάτη του Μάτιτς έπειτα από κακό διώξιμο του Λουκάκου και να την σπρώχνει από κοντά στα δίχτυα της Γιουνάιτεντ.Ο Αργεντινός στόπερ έφθασε τα τέσσερα γκολ στη φετινή Premier League (πέντε γκολ συνολικά στα 15 τελευταία του ματς με την Σίτι, είχε δύο στις πρώτες 97 συμμετοχές), είναι ο αμυντικός με τα περισσότερα γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ τόσα έχουν πετύχει και οι Αλέξις Σάντσες, Σαντιό Μανέ, Κρίστιαν Έρικσεν και Κέβιν ντε Μπρόινε.

Οι δύο ομάδες είχαν τεράστια ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλα γκολ (η μεν Γιουνάιτεντ έφθασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 85′ με τον Έντερσον να διώχνει με το πρόσωπο το εξ επαφής σουτ του Λουκάκου, η δε Σίτι με αρκετές αντεπιθέσεις-φωτιά), το 1-2 όμως δεν άλλαξε και οι Πολίτες πανηγύρισαν μια ιστορική νίκη.Παράλληλα, Σίτι (7 νίκες, 2 ισοπαλίες, 3 ήττες στα τελευταία 12 ματς) και Γκουαρντιόλα (9 νίκες, 7 ισοπαλίες, 4 ήττες) διεύρυναν την εξαιρετική παράδοση που έχουν χτίσει κόντρα στην συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ η με και τον Ζοσέ Μουρίνιο ο δε.

Με αυτό το τρίποντο η Μάντσεστερ Σίτι έφθασε τους 46 βαθμούς (15 νίκες, 1 ισοπαλία), αποσπάστηκε εννιά βαθμούς από την δεύτερη Γιουνάιτεντ (35 βαθμούς, 11 νίκες, 2 ισοπαλίες, 3 ήττες), με τις Τσέλσι, Λίβερπουλ και Άρσεναλ να συμπληρώνουν την πρώτη πεντάδα με 32, 30 και 29 βαθμούς αντιστοίχως.

Όσο για την συγκομιδή; Είναι χαρακτηριστικό να πούμε ότι οι βαθμοί που έχει συγκεντρώσει η Σίτι μέχρι τις 10 Δεκεμβρίου, θα ήταν αρκετοί για μια ομάδα προκειμένου να τερματίσει στην 8η θέση της προηγούμενης σεζόν του αγγλικού πρωταθλήματος.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Ρόχο (46′ Λίντελοφ), Γιανγκ, Μάτιτς, Ερέρα (82′ Μάτα), Μαρσιάλ, Λίνγκαρντ (76′ Ιμπραΐμοβιτς), Ράσφορντ, Λουκάκου

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόλκερ, Οταμέντι, Κομπανί (46′ Γκιντογκάν), Ντελφ, Ντε Μπρόινε, Φερναντίνιο, Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ, Ζεσούς (59′ Μανγκαλά), Σανέ (88′ Μπερνάρντο Σίλβα)