Σάββατο 25 Νοέ 2017
Ρεάλ Μαδρίτης – Μάλαγα 3-2

Τα… χρειάστηκε απέναντι στη Μάλαγα η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς σε ματς που έγινε στο Μπερναμπέου για την 13η αγωνιστική της Primera, επικράτησε αγχωτικά με 3-2. Στους 27 βαθμούς πλέον η βασίλισσα, περιμένει να δει τι θα κάνουν την Κυριακή (26/11) Βαλένθια (έχει 30β.) και Μπαρτσελόνα (έχει 34β.) στο ντέρμπι του Μεστάγια.

Οσον αφορά τη σημερινή νίκη, ο Κριστιάνο Ρονάλντο λίγο έλειψε να χαντακώσει την ομάδα του. Κι αυτό γιατί στο 76’ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι (το είχε κερδίσει ο Μόντριτς), ωστόσο πήρε ο ίδιος το ριμπάουντ για να σκοράρει το τρίτο και νικηφόρο τέρμα των Μαδριλένων!

Η ομάδα του Μίτσελ πάντως δυσκόλεψε πολύ τους γηπεδούχους, παρά το καλό τους ξεκίνημα με το γκολ του Καρίμ Μπενζεμά μόλις στο 9ο λεπτό. Ο Ντιέγκο Ρολάν ισοφάρισε στο 18’ σε 1-1, με την Ρεάλ όμως να δείχνει αντανακλαστικά και τρία λεπτά αργότερα (21’) να κάνει το 2-1 με τον Κασεμίρο. Στη συνέχεια ο Ρομπέρτο έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις κρατώντας την Μάλαγα μέσα στο ματς, για να φτάσουμε στο 58’ όταν ο Γκονζάλο κάστρο πάγωσε τους γηπεδούχους καθώς ισοφάρισε σε 2-2!

Στο 75’ η Ρεάλ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λουίς Ερνάντες στον Μόντριτς με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Αρχικά ο Πορτογάλος νικήθηκε από τον Ρομπέρτο, ωστόσο στην επαναφορά, ο σταρ της Ρεάλ σκόραρε, γλιτώνοντας τη βασίλισσα από νέα γκέλα.