Σάββατο 25 Νοέ 2017
Γκλάντμπαχ – Μπάγερν 2-1

Η Γκλάντμπαχ έκανε το μεγάλο κόλπο στο σημερινό ματς κόντρα στην Μπάγερν και κατάφερε να πετύχει πολύ μεγάλη νίκη με 2-1. Η Μπορούσια πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της στο πρωτάθλημα, υποχρεώνοντας τους Βαυαρούς στη δεύτερη ήττα τους στη φετινή Μπουντεσλίγκα.

Ο Χάζαρντ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 39′ με πέναλτι και πέντε λεπτά αργότερα ο Γκίντερ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Η Μπάγερν ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να μειώσει με τον Βιδάλ στο 74′, αλλά δεν απέφυγε την ήττα.

Η Γκλάντμπαχ ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς, πέντε πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Γκλάντμπαχ: Ζόμερ, Έλβεντι, Γκίντερ, Βέστεργκαρντ, Βερντ, Χέρμαν, Κράμερ (11’ Γιάντσκε, 46’ Τζόνσον), Ζακαρία, Χάζαρντ, Στιντλ, Ράφαελ (90’ Ντρμιτς).

Μπάγερν: Ούλριχ, Κίμιχ, Σίλε, Χούμελς, Μπερνάτ (45’ Κομάν), Μαρτίνεθ, Τολισό, Ρούντι (68’ Κουάσι), Βιδάλ, Χάμες (46’ Φριντλ), Λεβαντόφσκι.