Κυριακή 26 Νοέ 2017
Μαρσείγ – Γκινγκάμπ 1-0

Μετά από τρεις σερί ισοπαλίες: Στράσμπουργκ – Μαρσέιγ 3-3, Μαρσέιγ – Παρί 2-2, Μπορντό – Μαρσέιγ 1-1, ήρθε η νίκη για την ομάδα της Μασσαλίας με σκόρερ τον Φλοριάν Τοβάν!

Απόλυτος κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο ήταν η ομάδα του Κώστα Μήτρογλου, η οποία επιβλήθηκε της Γκινγκάμπ στο Βελοντρόμ με 1-0. Στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης ο Έλληνας διεθνής φορ είχε και ευκαιρία να βάλει σε θέση οδηγού την ομάδα του, με το ωραίο σουτ του να σταματά ο κίπερ των φιλοξενούμενων. Στο 21′ οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου αυτή τη φορά με τον Παγιέτ το σουτ του οποίου πέρασε μόλις άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε και το γκολ για τη Μαρσέιγ!

Στο 37′ ο Μήτρογλου είχε ακόμα μια αξιόλογη ευκαιρία για γκολ, αλλά και πάλι ο πορτιέρε της Γκινγκάμπ δήλωσε παρών, κάνοντας μια εντυπωσιακή επέμβαση. Το πάνω χέρι είχε καθόλη τη διάρκεια του αγώνα η Μαρσέιγ κι έφτασε έτσι στη νίκη και στους 28 βαθμούς κλειδώνοντας την 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Νις – Λυών 0-5

Νωρίτερα σήμερα (26/11), η Λυών συνέτριψε (5-0) εκτός έδρας την Νις με σκόρερ τους Ντεπάι (5′ και 38′), Κορνέτ (20′), Μαριάνο Ντίαζ (27′), και Μαολίντα (79′).

Μόλις στο 5’ ο Ντεπάι εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Κορνέ έκανε το 0-1. Αυτή ήταν η προειδοποιητική βολή από τους φιλοξενούμενους, καθώς στη συνέχεια ήταν καταιγιστικοί. Στο 20’ ο Κορνέ έκανε το 0-2 με πολύ ωραίο σουτ. Ο Ντιάζ στο 23’ «έγραψε» το 0-3 με τον ίδιο να μοιράζει την μπάλα στον Ντεπάι ο οποίος σκόραρε για το 0-4 (38’).

Στο 70′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Μαρλον με κόκκινη κάρτα και στο 80′ ο Μαολίντα διαμόρφωσε το τελικό 0-5 για την Λυών.