Κυριακή 26 Νοέ 2017
Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 1 – 1

Όλα πήγαιναν στραβά για την Μπαρτσελόνα, της ακυρώθηκε κανονικό γκολ, έμεινε πίσω στο σκορ αλλά τελικά πήρε τον βαθμό και συνεχίζει πρώτη αήττητη και στο +8 από τη Ρεάλ.Η Μπαρτσελόνα στάθηκε όρθια και στο Μεστάγια κόντρα στη Βαλένθια (1-1). Οι Καταλανοί ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, σκόραραν με τον Μέσι και είδαν τον διαιτητή Ιγκνάσιο Ιγκλέσιας να ακυρώνει πεντακάθαρο τέρμα. Στο δεύτερο μέρος έμειναν πίσω στο σκορ χάρη στο γκολ του Ροντρίγκο αλλά ο Τζόρντι Άλμπα είχε άσο στο μανίκι του και ισοφάρισε.

Η Μπαρτσελόνα πήγαινε με φόρα από την ανανέωση του συμβολαίου το Μέσι, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα κεφάτος. Το πρώτο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτερα στημένοι, πιο δημιουργικοί και έφτασαν στο γκολ με τον Μέσι να κάνει ένα μονοκόμματο σουτ και τον Νέτο να μην μπορεί να αποκρούσει. Η μπάλα πέρασε τη γραμμή αλλά ο διαιτητής ακύρωσε ένα πεντακάθαρο γκολ.

Μπορεί στο πρώτο μέρος η Βαλένθια να μην υπήρξε αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει για το δεύτερο ημίχρονο. Οι Νυχτερίδες μπήκαν με το πόδι στο γκάζι, απειλούσαν εξ αρχής και τελικά έφτασαν στο γκολ με τον Ροντρίγκο. Ο Γκαγιά έκανε παράλληλη σέντρα από αριστερά, στην καρδιά της άμυνας τρυπώνει και πλασάρει ο Ροντρίγκο για το 1-0.

Η Βαλένθια συνέχισε να βάζει μπελάδες στην καταλανική άμυνα η οποία δεν δέχθηκε άλλο γκολ και στο 82′ ήρθε η απάντηση. Ο Μέσι έκανε μια μπαλιά βγαλμένη από playstation στον Τζόρντι Άλμπα και εκείνος ισοφάρισε.

Η Μπαρτσελόνα συνεχίζει μόνη πρώτη στην κορυφή, στο +4 από τη Βαλένθια και στο +8 από τη Ρεάλ μετά από 13 στροφές στο ισπανικό πρωτάθλημα και πέρασε αλώβητη από μία πολύ δύσκολη έδρα.