Σάββατο 18 Νοέ 2017
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νιούκαστλ 4-1

Πάρτι με καλεσμένη τη Νιούκαστλ έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία στην επιστροφή των Πογκμπά (1 γκολ, 1 ασίστ) και Ιμπραΐμοβιτς επικράτησε των «καρακαξών» με το εμφατικό 4-1.

Γεμάτο γκολ ήταν το πρώτο μέρος του αγώνα, με τη Νιούκαστλ να είναι αυτή που άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό. Ο Γιέντλιν έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Λίντελοφ γλίστρησε και ο Γκέιλ τελείωσε υποδειγματικά τη φάση και να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχτηκε η Γιουνάιτεντ στην έδρα της τη φετινή σεζόν.

Οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο συνήλθαν γρήγορα μετά το αρχικό σοκ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 37’. Ο Πογκμπά «ζάλισε» τον Μανκίγιο και σέντραρε για τον Μαρσιάλ που με κεφαλιά έκανε το 1-1. Οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία του λέξη για το ημίχρονο, καθώς κατάφεραν να πετύχουν την ολική ανατροπή του σκορ σε μια φάση καρμπόν του πρώτου γκολ. Ο Γιανγκ σέντραρε από πλάγια αριστερά και ο Σμόλινγκ νίκησε τους πάντες στο δεύτερο δοκάρι για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, στο 57’ ο Λουκάκου έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ράσφορντ με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Πογκμπά που δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει το 3-1, σκοράροντας μάλιστα στην επιστροφή του μετά από 2,5 μήνες.

Η Νιούκαστλ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων από εκείνο το σημείο και στο 68’ θα μπορούσε να μειώσει το σκορ, όμως ο Ντε Χέα έκανε μια εκπληκτική επέμβαση στο σουτ του Μέρφι. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, όμως, τιμωρούσε κάθε λάθος των «καρακαξών» και το ίδιο έκανε και στο 74’. Λουκάκου και Μάτιτς έπαιξαν το ένα-δυο και με την άμυνα της Νιούκαστλ απούσα ο Βέλγος «έγραψε» το 4-1.

Τρία λεπτά αργότερα το «Όλντ Τράφορντ» σηκώθηκε όλο στο πόδι, καθώς ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς επέστρεψε στους αγωνιστικούς χώρους μετά από 7 μήνες απουσίας.

Με τη νίκη αυτή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε τους 26 βαθμούς και ανέβηκε στη 2η θέση της Premier League, οκτώ βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι. Από την άλλη η Νιούκαστλ ηττήθηκε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και έμεινε στην 11η θέση με 14 βαθμούς.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ντε Χέα, Βαλένσια, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Γιανγκ, Μάτιτς, Πογκμπά (70’ Φελαϊνί), Μάτα (83’ Ερέρα), Μαρσιάλ (77’ Ιμπραϊμόβιτς), Ράσφορντ, Λουκάκου.

Νιούκαστλ (Ράφα Μπενίτεθ): Έλιοτ, Γιέντλιν, Λεζέν, Κλαρλ, Μανκίγιο, Ρίτσι (66’ Άαρονς), Χέιντεν, Σέλβι, Μέρφι, Γκέιλ (77’ Ντιαμέ), Χοσέλου (71’ Μίτροβιτς).