Σάββατο 18 Νοέ 2017
Ρόμα – Λάτσιο 2 – 1

Το αφεντικό της πόλης είναι η Ρόμα. Οι “τζιαλορόσι” πήραν το Derby della Capitale επικρατώντας με 2-1 της Λάτσιο, σε ένα συγκλονιστικό δεύτερο μέρος. Σκόρερς για τους γηπεδούχος ο Περότι και ο Ναϊνγκολάν, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε με πέναλτι ο Ιμόμπιλε, με τον Μανωλά να υποπίπτει στην εσχάτη των ποινών.

Το πρώτο ημίχρονο δεν δικαίωσε το όνομα και τη φήμη που έχει η συγκεκριμένη αναμέτρηση, όμως στο δεύτερο μέρος είδαμε ένα χορταστικό παιχνίδι, με γκολ, ένταση και θέαμα.

Καλές στιγμές στο πρώτο μέρος για τη Ρόμα ήταν η κεφαλιά του Τζέκο στο 20′ και το γυριστό σουτ του στο 35′, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ με τον Ιμόμπιλε έξι λεπτά αργότερα.

Η επανάληψη είχε ότι έλειψε από το πρώτο μέρος, δηλαδή τα γκολ. Στο 48′ η Ρόμα κέρδισε πέναλτι, ο Κολάροφ έπεσε μέσα στη μεγάλη περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Μπάστος, ο Περότι το εκτέλεσε και έγραψε το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ναϊνγκολάν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Βέλγος πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής και με ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Λάτσιο δεν φαινόταν ότι μπορούσε να μπει στο παιχνίδι, ωστόσο ο Μανωλάς έκανε χέρι μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Ιμόμπιλε μείωσε στο 72′ σε 2-1.

Η Λάτσιο προσπάθησε να απειλήσει και να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο δεν τα κατάφερε και έτσι αφεντικό της πόλης αναδείχθηκε η Ρόμα.

Οι “τζιαλορόσι” έφτασαν στους 30 βαθμούς, ευρισκόμενοι στην 3η θέση της βαθμολογίας ενώ η Λάτσιο παραμένει 5η με 28 βαθμούς.