Τρίτη 14 Νοέ 2017
Ιταλία – Σουηδία 0-0

Από την αρχή ως το τέλος η Ιταλία πίεζε την Σουηδία για κάποιο γκολ. Αυτό δεν ήρθε ποτέ στο «Σαν Σίρο» με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 και τους Σκανδιναβούς να περνάνε στο Μουντιάλ της Ρωσίας.

Από την άλλη η «σκουάντρα ατζούρα» θα δει την μεγαλύτερη ποδοσφαιρική διοργάνωση από το σπίτι της. Κάτι που είχε να συμβεί 60 χρόνια και το μακρινό 1958 στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Σουηδίας.

Τώρα όσον αφορά το παιχνίδι η Ιταλία από νωρίς έδειξε πως είχε σκοπό τη νίκη. Οι γηπεδούχοι πίεζαν, σούταραν, αλλά στο τέλος ο Όλσεν πάντα έβγαινε νικητής. Από την πλευρά τους οι Σουηδοί περίμεναν να «χτυπήσουν» σε κάποια κόντρα.

Ωστόσο, όλοι «πάγωσαν» όταν ο Γιόχανσον τραυματίστηκε πολύ σοβαρά και πέρασε έξω. Στο δεύτερο ημίχρονο η «σκουάντρα ατζούρα» πίεζε ακόμη περισσότερο. Ο Βεντούρα γέμισε μ’ επιθετικούς την 11αδα του, αλλά, χωρίς νόημα.

Όσο ο χρόνος περνούσε η Ιταλία έδειχνε να χάνει την πίστη της στο γκολ που θα πήγαινε το ματς στην παράταση, ενώ και το άγχος ήταν φανερό στα πρόσωπα των γηπεδούχων. Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους με την Ιταλία να διαμαρτύρεται -αδίκως- για τρία πέναλτι, ενώ η καλύτερη ευκαιρία της ήταν ένα σουτ του Φλορέντσι, όπου μετά από κόντρες χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Όλσεν.

Η 11αδα της Ιταλίας: Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Νταρμιάν, Καντρέβα (76′ Μπερναντέσκι), Ζορζίνιο, Φλορέντσι, Ιμόμπιλε, Νταρμιάν (63′ Ελ Σαραουΐ), Παρόλο, Γκαμπιαντίνι (63′ Μπελότι).

Η 11αδα της Σουηδίας: Όλσεν, Γκράνγκβιστ, Λούστιγκ, Λίντελοφ, Αουγκόστινσον, Γιόχανσον (19′ Σβένσον), Λάρσον, Κλάεσον (73΄Ρόντεν), Μπεργκ, Τοϊβόνεν (54′ Ντελίν), Φόρσμπεργκ.