Σάββατο 18 Νοέ 2017
Νάπολι – Μίλαν 2 – 1

Η Νάπολι είναι το κάτι άλλος φέτος και σε κάθε παιχνίδι αποδεικνύει πως έχει ό,τι χρειάζεται για να διεκδικήσει μέχρι τέλους το φετινό πρωτάθλημα της Serie A. Η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι επικράτησε 2-1 κόντρα στη Μίλαν και επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο ότι φέτος διανύει μία εκπληκτική σεζόν.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το πρώτο ημίχρονο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δημιουργούσαν ευκαιρίες και σε μία από αυτές κατόρθωσαν να σκοράρουν αν και το γκολ παραλίγο να ακυρωθεί.

Στο 34’ ο Ζορζίνιο έκανε τρομερή κάθετη μπαλιά, ο Ινσίνιε βγήκε τετ α τετ με τον Ντοναρούμα και τον νίκησε με υποδειγματικό τελείωμα. Ωστόσο, στη συγκεκριμένη φάση, ο επόπτης ακύρωσε το τέρμα ως οφσάιντ, ο διαιτητής όμως έκανε χρήση VAR, είδε ότι δεν υπάρχει τίποτα αντικανονικό και μέτρησε το γκολ.

Πέρα από το γκολ η Νάπολι ήταν καλύτερη και πιο απειλητική. Η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι είχε μεγάλη φάση με την εκπνοή του πρώτου μέρους, με τον Ντοναρούμα να σώζει την ομάδα του, μετά από προσπάθεια του Ινσίνιε.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με μεγάλη φάση για τη Νάπολι. Στο 48’ ο Ινσίνιε με τον Μέρτενς έκρυψαν τη μπάλα, ωστόσο ο Βέλγος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντοναρούμα.

Η Μίλαν συνήλθε κάπως στο δεύτερο μέρος, πήρε μέτρα στο γήπεδο είχε τον έλεγχο αλλά δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική και να φτάσει στην ισοφάριση.

Η Νάπολι διαχειριζόταν το ματς σχετικά εύκολα και η ομάδα του Μοντέλα έμοιαζε να μην έχει την απαιτούμενη φαντασία στο παιχνίδι της για να δημιουργήσει φάσεις. Έτσι, οι γηπεδούχοι που είχαν την ουσία έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα και κλείδωσαν την νίκη επιβεβαιώνοντας περίτρανα ότι φέτος είναι η χρονιά τους. Στο 73’ ο Ζιελίνσκι έστειλε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Ντοναρούμα και έγραψε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η Μίλαν ήταν να μειώσε στις καθυστερήσεις με μακρινό σουτ του Ρομανιόλι.

Το σφύριγμα της λήξης βρίσκει την Νάπολι μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας της Serie A, έχοντας μαζέψει 35 βαθμούς μετά από 13 αγωνιστικές την ίδια στιγμή που στη Μίλαν θα αρχίσει ξανά η γκρίνια. Οι φιλοξενούμενοι έχουν 19 βαθμούς και βρίσκονται στην 7η θέση, πολύ μακριά από την κορυφή.