Κυριακή 19 Νοέ 2017
Σαμπντόρια – Γιουβέντους 3-2

Με τη χθεσινοβραδινή νίκη της Νάπολι κόντρα στη Μίλαν (2-1) ήταν επιτακτική η ανάγκη της Γιουβέντους για νίκη. Λογάριαζε, όμως, χωρίς την Σαμπντόρια, η οποία την ανάγκασε στη δεύτερη εφετινή ήττα της (3-2) και την άφησε στο -4 από την κορυφή.

Το πρώτο μέρος δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις. Η «Μεγάλη Κυρία» προσπαθούσε να επιβληθεί στον αγωνιστικό χώρο, όμως με εξαίρεση ένα σουτ του Κουαδράδο (32′) που πέρασε λίγο έξω, δεν μπορούσε να πλησιάσει με αξιώσεις την περιοχή του Βιβιάνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση άλλαξε άρδην και για αυτό ευθύνονταν κυρίως οι γηπεδούχοι. Οι παίκτες του Μάρκο Τζιαμπάολο ανέβασαν την πίεση τους και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 52ο λεπτό με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ζαπάτα. Το γκολ έδωσε ψυχολογία στη Σαμπντόρια, η οποία μπλόκαρε τα ατού της Γιουβέντους και κατάφερε μα πετύχει δύο ακόμα τέρματα. Αρχικά ο Τορέιρα (71′) με σουτ έξω από την περιοχή και έπειτα ο Φεράρι (79′) από κοντά έστειλαν το δείκτη του σκορ στο 3-0 και το κοινό του Λουίτζι Φεράρι στα ουράνια.

Η Γιουβέντους ξύπνησε από εκείνο το σημείο και μετά και μείωσε με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ιγκουαίν (90′) και με σουτ του Ντιμπαλά (94′), όμως δεν κατάφερε τίποτα άλλο παρά να γλιτώσει από μια συντριβή. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τη Μεγάλη Κυρία στο -4 από την πρωτοπόρο Νάπολι, ενώ αν η Ίντερ κερδίσει την Αταλάντα θα την ρίξει στην 3η θέση. Από την άλλη η Σαμπντόρια συνέχισε τις υψηλές πτήσεις φτάνοντας τους 26 βαθμούς και όντας στην 6η θέση.