Πέμπτη 24 Αύγ 2017
Σφαλιάρα από την Γεωργία για την Εθνική στην πρεμιέρα του "Ακρόπολις"
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βασιζόμενο στη συνταγή που είδαμε στο τουρνουά της Πάτρας, δηλαδή παιχνίδι στο transition κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στην 1η περίοδο όταν προηγήθηκε 18-8 με τη διαφορά πάντως να μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη αν δεν επιτρέπαμε στη Γεωργία (που ειχε 4/20 σουτ εντός πεδιάς) 6 επιθετικά.
Η… τρύπα στη ρακέτα έγινε ακόμη πιο εμφανής στη 2η περίοδο όταν παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαμε 27-13 (12’45’’) μετά από τρίποντο του Πρίντεζη, η Γεωργία απάντησε με 15-3 σερί διά χειρός του ασταμάτητου Σερμαντίνι ο οποίος «αχρήστευσε» κάθε αμυντική προσπάθεια της ομάδας μας μειώνοντας σε απόσταση βολής (30-28).
Το ημίχρονο πάντως βρήκε την Εθνική μας στ +4 (37-33) χάρη στον πολύ καλό Παπανικολάου (13 πόντοι) και παρά την αστοχία του Καλάθη στα σουτ τριών πόντων (0/4).
Η Γεωργία συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε στην 2η περίοδο πήρε το προβάδισμα για τα καλά στο 3ο δεκάλεπτο με τους Σενγκέλια και Τσιντσάτζε να βοηθάνε τον Σερμαντίνι στο σκοράρισμα και την Εθνική να χάνει με τραυματισμό τον Παπανικολάου.
Κάπως έτσι η ομάδα του Ζούρου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 53-52 και στην τελική ευθεία πίεσε την Εθνική μας που δυσκολευόταν στο σκοράρισμα αλλά μετά τα το 35ο λεπτό βρήκε σκορ με τον Πρίντεζη, πήρε ξανά το κεφάλι με 69-64 αλλά κάπου εκεί κόλλησε. Η Γεωργία πλησίασε 71-69 και με το τρίποντο του Τσιντσάτζε στα 18’’ πηρε τη νίκη αφού το τελευταίο σουτ του Πρίντεζη δεν βρήκε στόχο.
ΕΛΛΑΔΑ: Καλάθης 12, Μπουρούσης 6, Σλούκας 12, Παππάς 2, Παπαγιάννης 2 Πρίντεζης 14 (8ρ.), Παπανικολάου 15, Μάντζαρης, Παπαπέτρου 6, Μπόγρης 2, Αντετοκούνμπο/
ΓΕΩΡΓΙΑ: Ντίξον 4, Γκαμκρελίτζε, Μπόισα, Τσιντσάτζε 13, Σερμαντίνι 23 (8ρ.), Σανάτζε 5, Μαρκοϊσβίλι 9, Μπερισβίλι, Σενγκέλια 14 (11ρ.), Μπιτάτζε 4, Λονταρίτζε.