Σάββατο 09 Σεπ 2017
Αγγλία: Έκανε… πάρτι η Σίτι, διέλυσε με 5-0 τη Λίβερπουλ

Σε θρίαμβο μετέτρεψε η Μάντσεστερ Σίτι το φαινομενικά δύσκολο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ, πανηγυρίζοντας εν τέλει μία εμφατική νίκη με 5-0 στο Etihad Stadium.

Το παιχνίδι στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του τερματοφύλακα των «πολιτών», Έντερσον, τον οποίο ο Μανέ χτύπησε στο πρόσωπο, την στιγμή που εκείνος πραγματοποιούσε έξοδο, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Μάλιστα για αυτήν την ενέργειά του ο Μανέ αποβλήθηκε αφήνοντας τους «ρεντς» με 10 παίκτες.

Ο Αγουέρο είχε ήδη ανοίξει (24′) το σκορ, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Γκαμπριέλ Ζέσους πέτυχε το πρώτο του από τα δύο τέρματα (το άλλο στο 53΄). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου, ο Σανέ με δύο γκολ στο 77′ και στις καθυστερήσεις.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Εντερσον (45+1′ Μπράβο), Οταμέντι (71′ Μανγκαλά), Στόουνς, Ντανίλο, Μεντί, Γουόκερ, Φερναντίνιο, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Ζεσούς (57′ Σανέ), Αγουέρο.

Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Μινιολέ, Κλάβαν, Μάτιπ, Μορένο, Αρνολντ, Χέντερσον, Τσαν, Βαϊνάλντουμ (59′ Μίλνερ), Σαλάχ (46′ Τσάμπερλεϊν), Μανέ, Φιρμίνο (68′ Σολάνκε).