Σάββατο 16 Σεπ 2017
Διέλυσε τον Σίλβα η Σίτι, «παραπαίει» η Λίβερπουλ

Εφιαλτική ημέρα για τον Μάρκο Σίλβα, με την Μάντσεστερ Σίτι να ρίχνει… εξάρα μέσα στην έδρα της Γουότφορντ (0-6). Νέα «γκέλα» για Λίβερπουλ, που έμεινε στο 1-1 με την Μπέρνλι στο Άνφιλντ. Πετάει φωτιές η Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα διέλυσε με 6-0 την Γουότφορντ του Μάρκο Σίλβα εκτός έδρας και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της Premier League. «Παραπαίει» η Λίβερπουλ, που έμεινε στο 1-1 με την Μπέρνλι στο Άνφιλντ (χάνοντας τα… άχαστα) και δεν κατάφερε για τρίτο σερί ματς σε Αγγλία (ήττα με 5-0 από τη Σίτι) και Ευρώπη (ισοπαλία 2-2 με Σεβίλλη) να πάρει νίκη!

Η Σίτι έδειξε από το πρώτο μέρος της άγριες διαθέσεις της. Σε διάστημα εννιά λεπτών κατάφερε να σκοράρει τρεις φορές και να καθαρίσει το ματς, με τον Αγουέρο να σκοράρει δις (28’, 31’,) και τον Γκαμπριέλ Ζέσους (37’) να γράφει το 3-0. Οταμέντι (63’), Αγουέρο (81’) και Στέρλινγκ (89) στην επανάληψη διαμόρφωσαν το τελικό 6-0. Έχασε τα άχαστα για ένα ακόμη ματς η Λίβερπουλ και έμεινε στο 1-1 με την Μπέρνλι. Οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το Άνφιλντ με τον Άρφιλντ στο 27’, ωστόσο ο Σαλάχ απάντησε τρία λεπτά αργότερα. Ακολούθησε ένα απίθανο σφυροκόπημα από τους παίκτες του Κλοπ, που δεν μπορούσαν να νικήσουν με τίποτα τον Πόουπ, ενώ ο διαιτητής τους αρνήθηκε πέναλτι στο 90’ όταν ο Σαλάχ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή! Δεύτερο σερί τρίποντο για τη Νιουκάστλ, που επικράτησε 2-1 της Στόουκ, ενώ η Χάντερσφιλντ έμεινε στο 1-1 με την Λέστερ. Τέλος, Γουέστ Μπρομ και Γουέστ Χαμ ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0).