Πέμπτη 17 Αύγ 2017
Σούπερ Ρεάλ, νίκησε ξανά την Μπαρτσελόνα και πήρε το ισπανικό Σούπερ Καπ!

Η Ρεάλ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Μπαρτσελόνα, επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της, επιβλήθηκε με 2-0 και κατέκτησε το Σούπερ Καπ με δύο νίκες

Το 3-1 του πρώτου αγώνα στη Βαρκελώνη έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα στη Ρεάλ. Έτσι, ο Ζιντάν αποφάσισε να αφήσει εκτός ενδεκάδας τους Καζεμίρο, Ίσκο και Μπέιλ, με τον Ρονάλντο να είναι τιμωρημένος. Ο Βαλβέρδε από την άλλη είπε να δοκιμάσει το 3-5-2, αλλά με τέτοια άμυνα μάλλον θα πρέπει να ψάξει άλλες λύσεις. Οι παίκτες του ήταν αλλού γι’ αλλού στο πρώτο μέρος, έκαναν το λάθος στην άμυνα, έπαιρναν τη λάθος απόφαση στην επίθεση και εμφανίστηκαν πολύ κατώτεροι των περιστάσεων.

Το ματς ξεκίνησε εντυπωσιακά, με τον Ασένσιο να πετυχαίνει γκολάρα στο 4’! Οι μπλαουγκράνα άρχισαν σιγά-σιγά να πατάνε στην περιοχή του Νάβας, αλλά όλα τα γυρίσματά τους από τα άκρα δεν έβρισκαν σχεδόν ποτέ αποδέκτη. Το αποτέλεσμα ήταν οι γηπεδούχοι να παίρνουν και άλλη αυτοπεποίθηση, να έχουν τον έλεγχο, να έχουν δοκάρι με τον Βάθκεθ στο 33’ και να φτάνουν και σε δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο. Στο 39’ ο Μαρσέλο έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Ουμτιτί για κάποιον λόγο τα έχασε και ο Μπεζεμά βρήκε την ευκαιρία του να κάνει απλά και ωραία το 2-0, τελειώνοντας τα πάντα.

Η εικόνα δεν άλλαξε και πολύ στην επανάληψη, με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά η Μπαρτσελόνα είχε καθαρές ευκαιρίες. Η κακή της ψυχολογία, όμως, φάνηκε από το γεγονός ότι ούτε ο Μέσι ούτε ο Σουάρες κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, βλέποντάς την να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι στην πρώτη περίπτωση στο 52’ και στο αριστερό κάθετο του Νάβας στη δεύτερη στο 71’, για να ολοκληρωθεί η κάκιστη βραδιά της Μπαρτσελόνα. Μία βραδιά που βρήκε τον Βαλβέρδε να κάνει αλλαγή τον Πικέ στο 50’, προκειμένου να αλλάξει σύστημα και προκοπή να μη βλέπει. Ο ρυθμός έπεσε στο τελευταίο 20λεπτο, καθώς τίποτα δεν θα άλλαζε και η Ρεάλ κατέκτησε απόλυτα δίκαια τον πρώτο τίτλο της σεζόν στην Ισπανία.

Ρεάλ (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος (80’ Θεμπάγιος), Κόβατσιτς (62’ Καζεμίρο), Ασένσιο (75’ Τεό), Λούκας, Μπενζεμά

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Άλμπα (78’ Ντιν), Πικέ (50’ Σεμέδο), Μασεράνο, Ουμτιτί, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Γκόμες (72’ Ντεουλοφέου), Σέρζι Ρομπέρτο, Μέσι, Σουάρες