Πέμπτη 27 Ιούλ 2017
Η Μάντσεστερ Σίτι διέσυρε με 4-1 τη Ρεάλ Μαδρίτης

Η Μάντσεστερ Σίτι πραγματοποίησε μία εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, σημειώνοντας τέσσερα γκολ και επικρατώντας με το εμφατικό 4-1 της Ρεάλ Μαδρίτης στο πλαίσιο του International Champions Cup.

Την πρώτη νίκη στο φετινό International Champions Cup σημείωσε η Μάντσεστερ Σίτι και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Οι "πολίτες" ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας με 4-1.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στη "λευκή" ισοπαλία, με τις δύο ομάδες να έχουν κάποιες αξιόλογες ευκαιρίες. Αντίθετα, το δεύτερο άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, καθώς στο 52ο λεπτό ο Νίκολας Οταμέντι άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ, ύστερα από ασταθή επέμβαση του Κίκο Κασίγια σε κεφαλιά του Τζον Στόουνς.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (4-3-3): Έντερσον (80' Γκρίμσο), Οταμέντι (80' Ανταραμπιόγιο), Στόουνς, Κομπανί (46' Μανγκαλά), Ντανίλο (80' Σανέ), Φόντεν (46' Νασρί), Τουρέ (80' Ρόμπερτς), Ντε Μπράινε (69' Ζίντσενκο), Γουόκερ (69' Ντιούχανι), Αγκουέρο (46' Στέρλινγκ), Γκαμπριέλ Ζεζούς (69' Μπραχίμ Ντίαθ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (4-3-3): Νάβας (46' Κασίγια), Καρβαχάλ (64' Τεγέρο), Βαράν (63' Βαγέχο), Νάτσο (63' Ασένσιο), Μαρσέλο (63' Χακιμί), Καζεμίρο (62' Τεό Ερνάντεθ), Κόβατσιτς (62' Βάθκεθ), Μόντριτς (62' Όσκαρ), Μπέιλ (62' Γιορέντε), Ίσκο, Μπενζεμά.

Οι "πολίτες" εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και έφτασαν σε δεύτερο γκολ στο 59' με όμορφο πλασέ του Ραχίμ Στέρλινγκ. Στο 66ο λεπτό, ο Κέβιν ντε Μπράινε θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς "τράνταξε" το δεξί δοκάρι του Κασίγια σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Παρ' όλα αυτά, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Στόουνς με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Ισπανό γκολκίπερ για το 3-0.

Οι παίκτες της Σίτι δεν χαμήλωσαν τις μηχανές και στο 82' ο νεαρός επιθετικός, Μπραχίμ Ντίαθ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Το μόνο που κατάφεραν οι "μερένγκες" ήταν να μειώσουν σε 4-1 στο 90ό λεπτό με τον Όσκαρ Ροντρίγκεθ.