Τετάρτη 19 Απρ 2017
Ρεάλ-Μπάγερν 4-2: Η Ρεάλ την πρόκριση, η Μπάγερν το χειροκρότημα

Η Μπάγερν προηγήθηκε δύο φορές κι έστειλε το ματς στην παράταση, όμως η Ρέαλ με τρία γκολ του Ρονάλντο και ένα του Ασένσιο έκανε την ανατροπή – Με 10 παίκτες από το 84′ λόγω αποβολής του Βιδάλ οι ηρωικοί Βαυαροί που φωνάζουν τόσο για την κόκκινη, όσο και για το δεύτερο γκολ της Ρεάλ καθώς ο Ρονάλντο ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ

Σε ένα από τα καλύτερα ματς των τελευταίων ετών, η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε κοντά στην κόλαση αλλά στο τέλος πήγε στον παράδεισο μέσω του Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος έκανε χατ τρικ και έφτασε τα 100 γκολ στο Champions League. Οι Βαυαροί προηγήθηκαν 0-1 και 1-2 και έστειλαν το ματς σε παράταση, όμως έχοντας μείνει από το 84’ με δέκα εξαιτίας της αποβολής του Βιδάλ, λύγισαν στην παράταση. Εγραψαν ιστορία οι Merengues που έγιναν η πρώτη ομάδα στη διοργάνωση που δίνει το «παρών» 7 σερί φορές στα ημιτελικά. Πολλά λάθη από το Κασάι και τους βοηθούς του, με τον Ρονάλντο να σκοράρει από θέση οφσάιντ.

Η εικόνα του ματς δεν άργησε καθόλου να δημιουργηθεί. Η Μπάγερν μπήκε πολύ επιθετικά με στόχο το γκολ που θα την έβαζε άμεσα στο κόλπο, κέρδισε σερί κόρνερ και στο 9’ έχασε την πρώτη ευκαιρία που ήταν διπλή, όμως Λεβαντόφσκι και Ρόμπεν δεν τα κατάφεραν μετά τον συνδυασμό Αλάμπα-Ριμπερί. Οι Βαυαροί έδωσαν ό,τι είχαν στο πρώτο κομμάτι και κλέβοντας πολλές μπάλες στο κέντρο γίνονταν απειλητικοί. Στο 13’ η φωτοβολίδα του Βιδάλ πέρασε έξω από το παραθυράκι και στο 16’ μετά το λάθος του Καζεμίρο ο Νάβας βγήκε και πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Ρόμπεν. Η Ρεάλ κατάφερε με φουλ άμυνα να αντέξει την πίεση της Μπάγερν και μετά το 20’ άρχισε να δημιουργεί κι αυτή.

Στο 23’ ο Μαρσέλο έβγαλε τη σέντρα αλλά η σκαστή κεφαλιά του Μπενζεμά πέρασε έξω και στο 26’ το δυνατό διαγώνιο σουτ του Καρβαχάλ απέκρουσε ο Νόιερ. Η ομάδα του Ζιντάν είχε βρει πλέον ρυθμό και οι φάσεις συνεχίστηκαν μέχρι την ολοκλήρωση των πρώτων 45’. Στο 28’ ο Νόιερ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Μπόατενγκ έκοψε πάνω στη γραμμή το σουτ του Ράμος, στο 34’ ο Κροος έστειλε την μπάλα ψηλά με καλές προϋποθέσεις, στο 36’ ο Ρονάλντο έφυγε στο ξέφωτο, δεν έδωσε στον Μπενζεμά και νικήθηκε από τον Νόιερ και στο 38’ ξανά ο Κροος δεν εκμεταλλεύτηκε το πεδίο που είχε για να εκτελέσει.

Η πρώτη… μεγάλη φάση του δευτέρου μέρους δεν ήταν ευκαιρία. Στο 48’ ο Βιδάλ έκανε φάουλ στον Καζεμίρο και ήταν τυχερός που έμεινε στο ματς και η Μπάγερν χτύπησε τρία λεπτά αργότερα, αφού πρώτα είχε προειδοποιήσει. Ο Ρόμπεν έσκαψε ωραία την μπάλα αλλά ο Μαρσέλο έκοψε πάνω στη γραμμή αλλά μερικά δευτερόλεπτα μετά έπεσε από μαρκάρισμα του Καζεμίρο και ο Κασάι έδωσε πέναλτι χωρίς να αποβάλλει τον Βραζιλιάνο. Στο 53’ ο Λεβαντόβσκι ξεγέλασε τον Νάβας για το 0-1. Η Μπάγερν πήρε τα πάνω της μετά το γκολ, η Ρεάλ δεν άλλαξε προσέγγιση και οι Βαυαροί είχαν ευκαιρία στο 54’ αλλά το γυριστό του Βιδάλ έφυγε ψηλά.Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και η Ρεάλ έψαχνε κόντρα και ο Ζιντάν έβγαλε Μπενζεμά και έβαλε Ασένσιο. Στο 76’ ‘χτύπησε’ ξανά ο Κριστιάνο Ρονάλντο με ωραία κεφαλιά μετά τη σέντρα του Καζεμίρο όμως, σε μία απίστευτη εξέλιξη ο Ράμος μπερδεύτηκε με τον Νάτσο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νάβας για να δώσει σκορ παράτασης στο ματς (1-2). Εκεί τελικά οδηγήθηκε η μάχη των δύο ομάδων, όμως η Μπάγερν μπήκε εκεί με παίκτη λιγότερο καθώς στο 84’ ο Βιδάλ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Ασένσιο.

Αν και μέχρι το τέλος του 90λεπτου η Μπάγερν είχε πρωτοβουλία ακόμα και με δέκα παίκτες, στην παράταση δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την Ρεάλ. Στο 97’ Νόιερ απέκρουσε το σουτ του Ρονάλντο και στο 99’ εκείνο του Ασένσιο. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους οι Blancos βρήκαν το γκολ που χρειάζονταν όταν ο Ρονάλντο καθαρά από θέση οφσάιντ πήρε τη σέντρα του Ράμος, κατέβασε και εκτέλεσε με το αριστερό τον Νόιερ (2-2).

Στο 109’ την παράσταση έκλεψε ο Μαρσέλο όταν με εξωπραγματικό σλάλομ πέρασε μέσα από όλη την άμυνα των Βαυαρών και έδωσε στον Ρονάλντο, που ήταν πιο μπροστά, για το 3-2 στην κενή εστία. Ο Πορτογάλος έγινε έτσι ο πρώτος που φτάνει στα 100 γκολ στο CL. Το τελικό 4-2 που χάρισε θριαμβευτική πρόκριση στην Ρεάλ έκανε με μαγικό σόλο και τελείωμα με διαγώνιο δεξί ο Μάρκο Ασένσιο στο 112’.