Πέμπτη 16 Φεβ 2017
"Πλάκα" σε Άρσεναλ η Μπάγερν, ανατροπή η Ρεάλ

Οι Γερμανοί ήταν ασταμάτητοι, διέλυσαν την Άρσεναλ και έκλεισαν ήδη εισιτήριο για τους «8»
Ένα ημίχρονο άντεξε η Άρσεναλ απέναντι στην Μπάγερν. Μετά την πήρε και την σήκωσε. Κυριολεκτικά όμως.
Το τελικό 5-1 μοιάζει κολακευτικό για τους Λονδρέζους που έγιναν έρμαιο στις ορέξεις των Βαυαρών, οι οποίοι καθάρισαν από σήμερα (15/2) την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League και η ρεβάνς αποτελεί τυπική διαδικασία.
Η Μπάγερν κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου και φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Εκεί η Άρσεναλ πέταξε λευκή πετσέτα παρά το γεγονός ότι ο Σάντσες «πάτσισε» στο 30’ την οβίδα του Ρόμπεν (11’).
Οι Βαυαροί έβαλαν κάτω την μπάλα και χάθηκε το τόπι στην επανάληψη. Η άμυνα της αγγλικής ομάδας -μετά τον τραυματισμό του Κονσιελνί- έμπαζε από παντού και θα κάνει καιρό να συνέλθει από τη βαυαρική καταιγίδα που την βρήκε.
Τον θρίαμβο της Μπάγερν υπέγραψαν στο δεύτερο 45λεπτο οι Λεβαντόφσκι (53’), Τιάγκο (56’, 63’) και Μίλερ (88’).
Η Ρεάλ επικράτησε 3-1 της Νάπολι με ανατροπή στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» για τη φάση των 16 του Champions League και ή ρεβάνς στην Ιταλία μοιάζει με τυπική διαδικασία.
Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε έναν επιθετικό μονόλογο της Ρεάλ Μαδρίτης. Στο 49’ έκανε την ανατροπή όταν μετά από ατομική ενέργεια του Ρονάλντο, η μπάλα έφτασε στον Κρόος και αυτός με πλασέ στην κίνηση μέσα στην περιοχή. Στο 54’ οι Ισπανοί ανέβασαν το δείκτη του σκορ με τον Κασεμίρο, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ρέινα. Με εξαίρεση δυο φάσεις στο 68’ με το πλασέ του Μέρτενς και στο 70’ με το σουτ του Μέρτενς η Ρεάλ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα τέρματα. Στο 66’ ο Μπενζεμά έκανε το γύρισμα στον Ρονάλντο, ο οποίος πλάσαρε  στην κίνηση και έστειλε την μπάλα πάνω απ' το δοκάρι του Ρέινα, ενώ στο 73’ είχαμε την κάθετη πάσα του Κρόος στον Χάμες, που πλάσαρε με τη μία αλλά ο Ρέινα έβαλε ωραία το σώμα του και έδιωξε. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Ρονάλντο άνοιξε στον Μαρσέλο που έστειλε άουτ την μπάλα με πλασέ από πλάγια θέση.

Ένα ημίχρονο άντεξε η Άρσεναλ απέναντι στην Μπάγερν. Μετά την πήρε και την σήκωσε. Κυριολεκτικά όμως.Το τελικό 5-1 μοιάζει κολακευτικό για τους Λονδρέζους που έγιναν έρμαιο στις ορέξεις των Βαυαρών, οι οποίοι καθάρισαν από σήμερα (15/2) την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League και η ρεβάνς αποτελεί τυπική διαδικασία.Η Μπάγερν κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου και φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Εκεί η Άρσεναλ πέταξε λευκή πετσέτα παρά το γεγονός ότι ο Σάντσες «πάτσισε» στο 30’ την οβίδα του Ρόμπεν (11’).Οι Βαυαροί έβαλαν κάτω την μπάλα και χάθηκε το τόπι στην επανάληψη. Η άμυνα της αγγλικής ομάδας -μετά τον τραυματισμό του Κονσιελνί- έμπαζε από παντού και θα κάνει καιρό να συνέλθει από τη βαυαρική καταιγίδα που την βρήκε.Τον θρίαμβο της Μπάγερν υπέγραψαν στο δεύτερο 45λεπτο οι Λεβαντόφσκι (53’), Τιάγκο (56’, 63’) και Μίλερ (88’).

Η Ρεάλ επικράτησε 3-1 της Νάπολι με ανατροπή στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» για τη φάση των 16 του Champions League και ή ρεβάνς στην Ιταλία μοιάζει με τυπική διαδικασία.Η «Βασίλισσα» πάντως τα χρειάστηκε όταν έμεινε πίσω στο σκορ στο 8’ αλλά έφτασε στην ισοφάριση με ασύλληπτη σέντρα με το εξωτερικό από τον Καρβαχάλ και κεφαλιά του Μπενζεμά και 1-1, που ήταν και το 51ο τέρμα του Γάλλου στη διοργάνωση. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα με τα άλλα δυο γκολ της Ρεάλ που βρίσκεται με τα ένα πόδι στην επόμενη φάση.