Δευτέρα 13 Μάρ 2017
Ξέρει από... ανατροπές η Λίβερπουλ
Η Λίβερπουλ κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς με την Μπέρνλι αν και βρέθηκε να χάνει στο 7' και έκανε σημαντικό βήμα στη μάχη για έξοδο στο νέο Champions League Η Μπέρνλι προκάλεσε "σοκ" στο "Anfield" με το γκολ του Άσλεϊ Μπαρνς μόλις στο 7ο λεπτό όμως η Λίβερπουλ, ομάδα που έχει συνηθίσει τους οπαδούς της με σπουδαίες ανατροπές (η μεγαλύτερη επί Κλοπ ήταν ασφαλώς το 4-3 επί της Ντόρτμουντ στα ημιτελικά του Europa League πέρυσι), κατάφερε να πάρει το τρίποντο.
Ο Τζεορτζίνιο Βαϊνάλντουμ ήταν εκείνος που ισοφάρισε για τους "κόκκινους" στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (πρώτη τελική προσπάθεια εντός εστίας για τους γηπεδούχους) και στο 61' ολοκληρώθηκε η ανατροπή με μακρινό "ξερό" σουτ του Εμρέ Τζαν, με το αποτέλεσμα αυτό να κρατάει την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ στην 4η θέση και στο +5 από την 5η Άρσεναλ που έχει πάντως δύο ματς λιγότερα.