Τετάρτη 08 Μάρ 2017
Ντόρτμουντ-Μπενφίκα 4-0

Το 1-0 του πρώτου αγώνα στην Πορτογαλία με γκολ του Μήτρογλου, δεν ήταν αρκετό για τη Μπενφίκα, η οποία παραδόθηκε στις «άγριες» ορέξεις της Ντόρτμουντ και του Ομπαμεγιάνγκ! Η πρόκριση των Γερμανών εξελίχθηκε σε προσωπική υπόθεση του Γκαμπονέζου άσου, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ.

Με ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στο πρώτο μέρος  η Ντόρτμουντ προηγήθηκε νωρίς και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Ο Ντεμπελέ εκτέλεσε το κόρνερ στο 4’, ο Πούλισιτς πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Ομπαμεγιάνγκ με νέα κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0. Οι Πορτογάλοι έδειξαν να τα… χάνουν από το «σοκ» και δεν μπορούσαν να κρατήσουν και να κυκλοφορήσουν τη μπάλα. Μετά από 20 λεπτά αγώνα όμως κέρδιζαν σταδιακά έδαφος, αλλά αδυνατούσαν να βρουν το πολυπόθητο γκολ. Στο 24’ ο Σεμέδο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Τσέρβι το σουτ στην κίνηση αλλά ο Μπούρκι μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Στο 32’ ο  Πίτσι εκτέλεσε το φάουλ, ο Λουιζάο πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Μπούρκι, που μπλόκαρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντόρτμουντ οργίαζε στο «BVB Stadion» παίζοντας απίθανη μπάλα ενώ έκανε ότι ήθελε την Μπενφίκα. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Πίστσεκ με πολύ ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Πούλισιτς, ο οποίος με τρομερό σκαφτό πλασέ έγραψε το 2-0 για την Ντόρτμουντ. Στο επόμενο λεπτό και μετά από εξαιρετική αλλαγή παιχνιδιού από τον Βάιγκλ, ο Σμέλτσερ γύρισε τη μπάλα με τη μία και ο Ομπαμεγιάνγκ με εξ' επαφής πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Η Μπενφίκα στη συνέχεια «πέταξε» λευκή πετσέτα και φάνηκε να συμβιβάζεται με την ιδέα του αποκλεισμού. Δύο γκολ χρειάζονταν για να περάσει στην επόμενη φάση, αλλά κάτι τέτοιο έμοιαζε απίθανο, με βάσει την εικόνα των δύο ομάδων. Στο 84’ ο Μπάρτσα έκανε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε χατ-τρικ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Γερμανών διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.