Παρασκευή 12 Οκτ 2018
Χίμκι – Ολυμπιακός 66-87«Αγριεμένος» μπήκε στη νέα Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός

«Αγριεμένος» μπήκε στη νέα Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός σαρώνοντας την Χίμκι με μεγάλο μπάσκετ!

Με άμυνα που… δάγκωνε, τον Σπανούλη να ανταποκρίνεται άψογα στον νέο, «εγκεφαλικό» ρόλο, οι Πειραιώτες διέλυσαν τη Χίμκι στη Ρωσία με 87-66. Σπουδαίοι Βεζένκοφ και Τίμα, με τον Ολυμπιακό του Μπλατ να «τρομάζει» με το… καλημέρα όλη την Ευρώπη!

Ενας εντυπωσιακός και πολλά υποσχόμενος για τη συνέχεια Ολυμπιακός, συνέτριψε με 87-66 την Χίμκι μέσα στη Ρωσία για την πρεμιέρα τα Ευρωλίγκας. Η ομάδα που φτιάχνει ο Ντέιβιντ Μπλατ έδειξε τα… δόντια της με το καλημέρα και έστειλε σαφές μήνυμα στις υπόλοιπες ομάδες της διοργάνωσης.

Οι Πειραιώτες έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ, με ρόλους, προσανατολισμό και ωραίες συνεργασίες, αλλα πάνω από όλα μια άμυνα που «σκότωσε» κάθε επιθετικό πλάνο του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ηγετικός ο Σπανούλης ανταπεξήλθε άψογα στη νέα του αποστολή.

Κακό ξεκίνημα, επιστροφή σε 2,5 λεπτά και υπεροχή!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ άσχημα στο ματς. Συγκεκριμένα επέτρεψε στη Χίμκι να πιάσει έναν… τρελό ρυθμό στην επίθεση (κακή άμυνα, αργές επιστροφές και περισροφές) η οποία με δημιουργό τον Σβεντ και εκτελεστή τον Γκιλ έτρεξε με ένα 12-2 για να προηγηθεί με στο 5’. Ο Μπλατ αντέδρασε όμως άμεσα, καλώντας γρήγορα το πρώτο του τάιμ άουτ και μαζί αντέδρασε και η ομάδα του, αφού στο υπόλοιπο του ημιχρόνου είδαμε έναν εντελώς μεταμορφωμένο Ολυμπιακό.

Αρχικά η ελληνική ομάδα κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά μέσα σε λιγότερο από 2,5 λεπτά (για να προσπεράσει με 12-13 στο 6’) και στη συνέχει να προσπεράσει ακόμη και με 7π. (29-36 στο 17’).

Ο νέος ρόλος του Σπανούλη και τα «εργαλεία» Τίμα, Βεζένκοφ

Πώς το κατάφερε αυτό ο Ολυμπιακός; Πρώτα από όλα με σκυλίσια άμυνα, χάρη στην οποία κατάφερε να «φρενάρει» μια ομάδα ρυθμού όπως ξεκάθαρα είναι η αυτή του Γιώργου Μπαρτζώκα. Μπορεί βεβαίως ο Σβεντ να τελείωσε το ημίχρονο με 18 πόντους, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να αποκόψουν τον Ρώσο σταρ από την υπόλοιπη ομάδα. Ετσι οι συμπαίκτες του πελαγοδρομούσαν με τη Χίμκι να γράφει 6/18 τρίποντο σε δύο δεκάλεπτα.

Δεύτερον, ο Σπανούλης στον νέο ρόλο του, αυτόν του οργανωτή κατάφερε να είναι χωρίς να πάρει πολλές προσπάθειες. εξαιρετικός. Εγκεφαλικός, χωρίς να πάρει πολλές προσπάθειες, ανέδειξε τους συμπαίκτες τους και με έξι ασίστ, τέσσερα ριμπάουντ και ένα μεγάλο τρίποντο στο φινάλε του ημιχρόνου ήταν ο ηγέτης του Ολυμπιακού.

Δίπλα του, ο Τίμα έκανε αθόρυβη, αλλά πολλή δουλειά σε άμυνα κι επίθεση, όντας ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στα γκαρντ και τους ψηλούς. Από κοντά και ο Βεζένκοφ που ήρθε από τον πάγκο για να αναδειχθεί (μέσα από ώριμες επιλογές) σε πρώτο σκόρερ της ομάδας του στο διάστημα αυτό με 8π., μαζί με τον ΛεΝτέι.

Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός έβαλε στο παιχνίδι και τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος επιβαλλόταν να έχει ενεργή συμμετοχή, απέναντι σε μια κοντή ομάδας που δεν είχε παίκτη να τον «κοιτάξει στα μάτια».

Ο Σέρβος έφθειρε τους Ρώσους, πρόσφερε πόντους και έτσι φτάσαμε στο 34-44 του πρώτου μέρους. Το 21-8 στα ριμπάουντ, οι 13-6 ασίστ του πρώτου μέρους και το 12-24 του Β’ δεκαλέπτου, τα λέει όλα για την «μεταμόρφωση» των Πειραιωτών μετά το 5’.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει ένα προβάδισμα γύρω από διψήφιο αριθμό εστω κι αν δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός στην άμυνα. Οι Πειραιώτες επέτρεψαν και σε άλλους παίκτες της Χίμκι να βρουν σκοράρισμα, Κρόκερ, Γκιλ και Μποστ και έτσι είχαν παθητικό 20π.