Πέμπτη 27 Σεπ 2018
Ταπεινώθηκε η Ρεάλ από τη Σεβίλλη - Nέο στραπάτσο για την Μπαρτσελόνα

Με 3-0 έχασαν οι πρωταθλητές Ευρώπης και μαζί την ευκαιρία να μείνουν μόνοι στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιθιόν

Ήττα η Μπαρτσελόνα, ήττα και η Ρεάλ... Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν εκμεταλλεύθηκαν το δώρο της Λεγκανές, ήταν κάκιστοι το βράδυ της Τετάρτης (26/9) και η εξαιρετική Σεβίλλη πήρε σπουδαία νίκη με 3-0 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», σημειώνοντας μάλιστα και τα τρία τέρματά της στο πρώτο ημίχρονο!

Ο Αντρέ Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 17', τέσσερα λεπτά αργότερα πέτυχε και δεύτερο γκολ, ενώ ο Μπεν Γεντέρ στο 39' ολοκλήρωσε το... βασανιστήριο της «βασίλισσας».

Η ομάδα του Χουλιέν Λοπετέγκι δεν έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια της αναμέτρησης κι έτσι έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιθιόν, παραμένοντας στους 13 βαθμούς και με συγκάτοικο την Μπαρτσελόνα ύστερα από 6 αγωνιστικές.

Από την πλευρά τους, οι Ανδαλουσιανοί με 10 πόντους μοιράζονται την τέταρτη θέση με τις Αλαβές και Εσπανιόλ.

Nέο στραπάτσο για την Μπαρτσελόνα

Δέχθηκε δύο γκολ σε δύο λεπτά και έχασε 2-1 από τη Λεγκανές

Η πρόσφατη ισοπαλία με τη Χιρόνα φαίνεται ότι δεν αφύπνισε την Μπαρτσελόνα και το βράδυ της Τετάρτης (26/9) ήρθε νέο... χαστούκι, που ήταν πολύ πιο ηχηρό και η Λεγκανές ήταν αυτή που πήρε σπουδαία νίκη με 2-1.

Στο ματς για την 6η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιθιόν ο Κουτίνιο άνοιξε το σκορ στο 12', ο Μέσι στο 16' σημάδεψε το δοκάρι και όλα έδειχναν ότι οι Καταλανοί θα έπαιρναν εύκολο διπλό.

Ωστόσο, υπήρξε χαλάρωση εν συνεχεία και οι γηπεδούχοι, για τους οποίους δεν έπαιξε ο Δημήτρης Σιόβας, πήραν το πολύ σπουδαίο τρίποντο με γκολ των Ελ Ζαρ και Όσκαρ Ροντρίγκεθ στο δίλεπτο 52'-53'.

Έτσι, οι «μπλουγκράνα» έμειναν στους 13 βαθμούς και ελπίζουν σε ήττα και της Ρεάλ από τη Σεβίλλη, για να μην τους προσπεράσει στην κορυφή η «βασίλισσα».