Τετάρτη 25 Ιούλ 2018
Προβάδισμα του τρόμου για τον ΠΑΟΚ

Καλύτεροι οι Θεσσαλονικείς, αν και πέτυχαν την παρθενική τους νίκη (2-1) σε επίπεδο Τσάμπιονς Λιγκ, επί της Βασιλείας, αδίκησαν τον εαυτό τους και πλέον ανησυχούν

Νίκησε αλλά δεν νοιώθει ασφαλής… Ο λόγος για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Βασιλείας την Τρίτη (24/7), στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τον β’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, και καλείται να παρουσιαστεί σοβαρός στον επαναληπτικό του «Σεντ Γιάκομπς» την 1η Αυγούστου για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Θεσσαλονικέων σε 11 παιχνίδια στο Τσάμπιονς Λιγκ και 90 συνολικά στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά», που ήταν ανώτερος από την αντίπαλό του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πήρε προβάδισμα δύο γκολ στο 80′ αλλά δευτερόλεπτα αργότερα δέχθηκε ένα «φθηνό» γκολ και πλέον ανησυχεί.

Τι έβαλε ο Κάνιας!

Από το ξεκίνημα, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πήρε την κατοχή της μπάλας, έκανε παιχνίδι κυρίως από τα άκρα και είχε κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρει. Στο 17′ και στο 22′, οι κεφαλιές του Βαρέλα δεν βρήκαν στόχο αλλά στο 32′ ο Κάνιας με μία «φωτοβολίδα» εκτός περιοχής νίκησε τον Όμλιν, γράφοντας το 1-0. Το γκολ που δέχθηκαν δεν αφύπνισε τους Ελβετούς, οι οποίοι, πάντως, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Ατζέτι να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Το δεύτερο 45λεπτό ξεκίνησε με ένα αργό τέμπο, αλλά τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να μην απειλείται. Μάλιστα, στο 56′ θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο γκολ αλλά ο Όμλον απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ το πλασέ του Λημνιού. Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν τα ηνία και στο 80′ ο Πρίγιοβιτς, μετά από ωραία συνεργασία με τον Λημνιό έκανε το 2-0, βάζοντας φωτιά στην Τούμπα.

Πολύ καλό ματς από πλευράς ΠΑΟΚ, εκτός από τους σκόρερ Κάνιας και Πρίγιοβιτς, έκανε και ο Βιεϊρίνια ενώ την παράσταση, στο επίσημο ντεμπούτο του με την ασπρόμαυρη φανέλα, έκλεψε ο Ζάμπα.

Ωστόσο, πριν καλά, καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο 82′ ο Ατζέτι, εκμεταλλευόμενος την κακή αντίδραση του Πασχαλάκη στη σέντρα του Στόκερ. Με κοντινή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1 βάζοντας την ομάδα του από το πουθενά στο κυνήγι της πρόκρισης.

Από πλευράς Βασιλείας, ξεχώρισε ο γκολκίπερ Όμλιν ενώ θετικοί ήταν και οι Τζούφι, Ριβέρος.

Διαιτητής ήταν ο Άγγλος Ρόμπερτ Μάντλι, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ίαν Χούσιν και Μαρκ Πέρι.

Κίτρινες: 35′ Ντιέ, 69′ Στόκερ, 75′ Φράι

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίσιο, Ζαμπά (72′ Ελ Καντουρί), Πέλκας, Λημνιός (90+3′ Σάκχοφ), Πρίγιοβιτς (83′ Ουάρντα).

ΒΑΣΙΛΕΙΑ (Ράφαελ Βίκι): Όμλιν, Σούτσι, Φράι, Μπαλάντα, Πετρέτα (44′ Κάιζερ), Ντιέ, Τζούφι, Ριβέρος, Ομπερλίν (62′ Καλουλού), Ατζέτι (90+4′ Μπούα), Στόκερ.