Τρίτη 09 Οκτ 2018
Σάρωσαν τα μετάλλια οι Έλληνες παλαιστές στο Παγκόσμιο ‘Πάλης στην Άμμο’!

Με τέσσερα μετάλλια επιστρέφει η Ελληνική αποστολή από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Beach wrestling που διεξήχθη στην Τουρκία.

Οι παλαιστές μας ήταν άκρως ανταγωνιστικοί σε ακόμη μια διοργάνωση διέπρεψαν και έδειξαν ότι το μέλλον της Ελληνικής Πάλης είναι ευοίωνο. Οι Γιάννης Μαρτίδης και Γκίβι Μπλιάτζεκατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο, ενώ ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης και η Κατερίνα Πιτσιάβα το ασημένιο.

Στα 60 κιλά των Παίδων ο Μαρτίδης ήταν για μία ακόμη διοργάνωση εξαιρετικός κι έφτασε έως τον τελικό. Εκεί αντιμετώπισε τον Καρντίογλου (Τουρκία) και επικράτησε με 3-0. Στον όμιλο νίκησε τους Πιρόντου (Ιταλία) και Οσίποφ (Ρωσία), ενώ έχασε από τον Καρντίογλου. Στα ημιτελικά κέρδισε τον Τούρκο Ντουρμάζ και βρέθηκε ξανά αντιμέτωπος με τον Καρντίογλου. Στον τελικό ήταν σαφώς πιο έτοιμος και επικράτησε με 3-0.

Στα +70 κιλά ο Γκίβι Μπλιάτζε ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Στον όμιλο σημείωσε 4 νίκες και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε διαδοχικά των Πολάτκι (Τουρκία), Κιλίντς (Τουρκία), Καρατάεφ (Ρωσία) και Καν (Τουρκία).

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 70 κιλά των εφήβων. Στον τελικό λύγισε από τον Τούρκο Μπακίρ. Ο Έλληνας πρωταθλητής επιβλήθηκε στον όμιλο των Γκίρνη και Άρνεσεν (Φινλανδία), ενώ έχασε από τον Μπακίρ. Στα ημιτελικά ηττήθηκε από τον Ντεμιρτσί και πήρε την πρόκριση στον τελικό, όπου δεν κατάφερε να πάρει το χρυσό.

Τέλος στις γυναίκες στην κατηγορία των +70 κιλά η Κατερίνα Πιτσιάβα ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν ασυναγώνιστη και στον δρόμο για τον τελικό νίκησε διαδοχικά τις: Αράς (Τουρκία), Ακτσίν (Τουρκία), Ιρίμια (Ρουμανία). Η Πιτσιάβα στα ημιτελικά έκαμψε την αντίσταση της Βλασκεάνου (Ρουμανία) Στον τελικό σε ένα συναρπαστικό αγώνα ηττήθηκε οριακά με 2-1 από την Ρουμάνα Αξέντε.

Οι επιτυχίες στην ελληνική Πάλη συνεχίζονται και οι αθλητές και οι αθλήτριες μας, συνεχίζουν να μας κάνουν υπερήφανους.