Τετάρτη 27 Δεκ 2017
Ο πυγμάχος Θ. Ράλλης σαν το παλιό καλό κρασί…

Ένα από τα αξιοσημείωτα του πρόσφατου πανελλήνιου πρωταθλήματος πυγμαχίας στην Α΄ κατηγορία που έγινε στο κλειστό «Π. Σαλπέας» ήταν ότι ένας από τους διαχρονικά πιο σταθερούς αθλητές, ο Πατρινός Θοδωρής Ράλλης έριξε αυλαία σε ηλικία 40 ετών με μια πλούσια καριέρα και μάλιστα «αποχαιρέτησε» με ψηλά το κεφάλι κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Θεόδωρος Ράλλης που μετρά 24 συνεχόμενα χρόνια στο ρινγκ, πυγμάχησε για πρώτη φορά σε ηλικία 16 ετών και από τότε η συγκομιδή του ήταν πραγματικά σπουδαία καθώς είχε συνολικά 12 μετάλλια, ένα χρυσό, 3 ασημένια και 8 χάλκινα.

Η πορεία του Πατρινού πυγμάχου που ξεκίνησε την καριέρα του σε ηλικία 13 ετών από τον «Τόφαλο» και ο συνδυασμός ταλέντου και σκληρής δουλειάς, τον έκαναν γρήγορα να ξεχωρίσει και να συμμετάσχει σε αγώνες.

Η πρώτη μεγάλη επιτυχία ήρθε το Δεκέμβριο 1993 όταν μετά από πολύ καλές εμφανίσεις, κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία παίδων για να ακολουθήσει η 2η θέση και το ασημένιο μεταλλικό το 1994 και η σπουδαιότερη επιτυχία ήταν το 2016 όταν κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας στην Α’ κατηγορία, στην κατηγορία των 91 κιλών.

Το 2010 ο Πατρινός αθλητής πήρε το δελτίο του και πήγε στην ΕΑΠ ωστόσο έδωσε βάρος στο κομμάτι της προπονητικής και δεν συμμετείχε σε κάποιο αγώνα ως αθλητής.

Μετά την θητεία του στην ΕΑΠ, ο Ράλλης το 2014 ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του ΠΑΟ και έκανε μεταγραφή στους πράσινους με τον οποίους αγωνίστηκε τα τρία τελευταία χρόνια προσθέτοντας και άλλα μετάλλια στο παλμαρέ του.

Είναι αξιοσημείωτο πάντως ότι παρά την ηλικία του ο Πατρινός πυγμάχος όχι μόνο συμμετείχε στους αγώνες του πανελλήνιου αλλά έκανε κανονικά και το πρόγραμμα προπονήσεων με αποτέλεσμα να πραγματοποίει εξαιρετικές εμφανίσεις και να δίνει το παράδειγμα σε μικρούς και μεγάλους.

«ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΣ»

Ο έμπειρος πυγμάχος μίλησε στην «Γ» για το πώς αισθάνεται που μετά από 24 χρόνια καριέρας κρέμασε τα γάντια του…

«Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος που κατάφερα να αγωνιστώ ως 40 ετών και να είμαι διαχρονικός, κάτι που δεν το έχει κάνει κανείς και για νέους αθλητές αποτελώ παράδειγμα» δήλωσε ο έμπειρος πυγμάχος και πρόσθεσε: «Παράλληλα όμως είμαι και πικραμένος γιατί αυτό που έχω διαπιστώσει είναι πως υπάρχει πολύ κακία στο χώρο μας αλλά και πολλές αδικίες. Μάλλον φαίνεται πως υπάρχουν αόρατες δυνάμεις που δεν μας αφήνουν να είμαστε αγαπημένοι μεταξύ μας με σκοπό να προσφέρουμε στο άθλημα. Επίσης από τη σκοπιά του προπονητή, χάρηκα πολύ που βοήθησα για να βγουν αρκετοί αθλητές που αγωνίζονται μέχρι σήμερα και έχουν κάνει καριέρα όπως είναι ο Σάκης Πεφάνης, ο Θανάσης Κότσιφας, ο Ανί Μετάι και άλλοι».

ΠΗΓΗ:gnomip.gr