Παρασκευή 04 Μάι 2018
Διακρίθηκαν διεθνώς ο Αντώνης Πανόπουλος και ο Αλέξης Μιχαλόπουλος

Σε μια σημαντική διοργάνωση τάε κβον ντο, όπως το «3rd President's Cup» που έγινε στα Λιόσια συμμετείχε και η Αστραπή, μαζί με περίπου 2.500 αθλητών από 63 κράτη. Δύο αθλητές του Κώστα Αντωνακόπουλου κατάφεραν να κατακτήσουν την πέμπτη θέση, ο λόγος για τον Αντώνη Πανόπουλο στα 87κ. ανδρών και τον Αλέξη Μιχαλόπουλο στα 59κ. εφήβων ύστερα από εξαιρετικές εμφανίσεις!

Ο Πανόπουλος κατάφερε να κερδίσει στον δεύτερο αγώνα του με 10-7 τον Νο 1 στην Παγκόσμια Κατάταξη Γάλλο Πρωταθλητή της κατηγορίας των -87 κιλών, ενώ στον τρίτο αγώνα έχασε από τον Τούρκο αντίπαλό του με 10-8 σε έναν δυνατό αγώνα που κρίθηκε στο τέλος. Αξιοσημείωτο πως η προετοιμασία του δεν ήταν αυτή που έπρεπε, με πολλές απουσίες, όντας μαθητής της Γ' Λυκείου που σε λίγο θα δώσει πανελλήνιες εξετάσεις.

Ο Αλέξης Μιχαλόπουλος είναι ένας αθλητής μας που μένει μόνιμα στα Καλάβρυτα και πηγαίνει στο προπονητήριο της Αστραπής για προπόνηση, σχεδόν καθημερινά! Κατάφερε απέναντι στους καλύτερους αθλητές της Ευρώπης να κερδίσει τις εντυπώσεις, κάνοντας δυο σημαντικές νίκες επί αθλητών από τις πιο οργανωμένες Εθνικές ομάδες, δηλαδή της Ρωσίας και της Ιταλίας αντίστοιχα, ενώ έχασε από καθαρή ατυχία από τον Τούρκο πρωταθλητή!