Παρασκευή 16 Μάρ 2018
Σε ανοδική πορεία η Έκρηξη Πατρών

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών-Εφήβων-Νεανίδων στην Πάτρα το τριήμερο 9-11/3/2018 στο κλειστό στάδιο " Δ.Τοφαλος".

Μεγαλη ήταν η συμμετοχή των αθλητών απο όλη την Ελλάδα και όπως ήταν φυσικό δεν θα μπορούσε να λείψει απο ολο αυτό ο αθλητικός σύλλογος τάε κβον ντο Έκρηξη Πατρών, αφου ήταν ένας απο τους επίσημους συνδιοργανωτες.

Οι άνδρες αθλητές που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα είναι,ο Τσοκανος Αλεξης όπου αγωνίστηκε εξαιρετικά και κατάφερε να κερδίσει 4 αγώνες. Εχασε όμως στον τελικό απο άδικη παρατήρηση που του δόθηκε αφού είχε λήξη ο αγώνας και αυτό ήταν που έκρινε το αποτέλεσμα του παιχνιδιού. Ετσι κατέκτησε την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο. Πέμπτες θέσεις τώρα κατέκτησαν ο Καρκασινας Χρηστος, ο Τσεκαι Λεντιαν ενώ είχαν κερδίσει 3 αγώνες αλλα έχασαν στις λεπτομέρειες στον αγώνα πριν τα μεταλλια.

Δυνατή παρουσία έκανε και ο Σπύρος Βερυκιος που έχασε στον δεύτερο αγώνα,και ικανοποιητικη εμφάνιση έκανε και ο Τσοκανος Ιωάννης σε ένα απο τα πιο δυνατά πρωταθλήματα των τελευταίων χρόνων, που οι λεπτομέρειες έκριναν το αποτέλεσμα των πρωταθλητών. Το κυνήγι της βαθμολογίας συνεχίζεται καθως η εθνική ομάδα του 2019 θα κριθεί και στα βαθμολογουμενα πρωταθλήματα G1 και G2 που θα συμμετέχουν οι αθλητές.

Η ομάδα των εφήβων τώρα που αποτελείται απο 1-Παπαχρηστου Γιώργο, 2-Καραμανη Παναγιώτη, 3-Μιχοπουλο Σωτήρη, 4-Τζελατη Γιώργο, 5-Ζαχουλιτη Γιώργο, 6-Καλκανη Νικόλαο, 7-Κομνηνο Αργύρη και 8-Ματσουκα Νικόλαο. Η ομάδα έχει ένα λαμπρό μέλλον καθότι οι περισσότεροι έπαιζαν για πρώτη φορά στις κατηγορίες των εφήβων και έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό στην πόλη τους. Παρόλα αυτά έμειναν ένα βήμα πριν τα μετάλλια σε αγώνες με πρωταθλητές στην κατηγορία τους.

Ο δακαλος και προπονητής τους Αντωνακοπουλος Αντωνης δηλώνει ικανοποιημενος απο την παρουσία της ομάδας του και υπόσχεται δουλειά πάνω σε λεπτομέρειες. Έτσι ώστε στα επόμενα πρωταθλήματα να φέρουμε τα αποτελέσματα που έχει συνηθίσει η ομάδα της Έκρηξης να φέρνει στην Πάτρα.