Δευτέρα 26 Φεβ 2018
Μεγάλη επιτυχία της Δύναμης στο ανοιχτό διασυλλογικό πρωτάθλημα

Μεγάλη η επιτυχία της Δύναμης Πατρών στο ανοιχτό διασυλλογικό πρωτάθλημα Tae Kwon Do ανδρών – γυναικών, εφήβων – νεανίδων , παίδων – κορασίδων. Με συλλογή 12 μεταλλίων σε σύνολο 19 συμμετοχών, εκ των οποίων 9 χρυσά, 1 ασημένιο και 2 χάλκινα, αποδεικνύει τη δυναμικότητα του σωματείου καθώς και τη συνεχή και μεθοδική δουλειά που επιτελείται σε αυτό.

Το αγωνιστικό κομμάτι της διοργάνωσης διεξήχθη στο αθλητικό κέντρο Κανήθου της Χαλκίδας, με συμμετοχή 1. 405 αθλητών και αθλητριών, από 23 έως 25 Φεβρουαρίου 2018.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης Αργύρης Σοφοτάσιος επικράτησε εμφατικά τόσο στην κατηγορία -73Kg εφήβων όσο και στην κατηγορία -74kg ανδρών, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο και στις δύο κατηγορίες.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδος Κατερίνα Αγγελοπούλου και Μαρία Λάμπρου κατέκτησαν αμφότερες το χρυσό μετάλλιο στις κατηγορίες -49kg νεανίδων και -62 γυναικών αντίστοιχα, ενώ η πρωταθλήτρια Ρέα Νασοπούλου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη κατηγορία -63kg νεανίδων.

Στις κατηγορίες εφήβων – νεανίδων, χρυσοί οι Ναταλία Τσερπέλη -52kg , Ήλια Κονταξή -68kg και Χρήστος Πάνου -45kg παρά τη μικρή τους εμπειρία, ενώ η αθλήτρια Βασιλική Κατσαΐτη κατετάγη 3η στην κατηγορία -59kg.

Οι μικροί αθλητές της Δύναμης, Καλαμπόκα Βερονίκη -44kg και Κούγελος Ιωάννης +65kg, κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο, ενώ η Συνοδινού Δήμητρα -37kg ασημένιο, στις κατηγορίες των παίδων – κορασίδων.