Σάββατο 23 Ιούν 2018
Ήττα για Εθνική, με βασικό τον Παναγιώτη Πελεκούδα

Την ήττα με 3-0 σετ (25-20, 25-19, 25-23) από την Ιταλία γνώρισε η Εθνική ανδρών στην πρεμιέρα της στον πρώτο όμιλο στους 18ους Μεσογειακούς αγώνες που φιλοξενούνται στην Ταραγόνα της Ισπανίας. Με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αγωνίστηκε βασικός ο Πατρινός Παναγιώτης Πελεκούδας.

Στην επιβλητική "Taracco Arena Placa", η Εθνική κυνηγούσε διαρκώς την αντίπαλό της στο σκορ, αλλά οι Ιταλοί μετά το δεύτερο τεχνικό time out πατούσαν γκάζι και έπαιρναν διαφορά ασφαλείας που τους έδινε τα σετ. Αυτό έγινε στα δύο πρώτα σετ.

Στο τρίτο, η Εθνική αν και βρέθηκε πίσω με 16-13, ισοφάρισε και προηγήθηκε με 18-17 και 21-19. Οι Ιταλοί ισοφάρισαν 21-21 και πήραν κεφάλι στο σκορ με 23-22. Ο κόουτς Ανδρεόπουλος έκλεισε τα τάιμ άουτ που είχε στη διάθεσή του, η Εθνική πήρε τον πόντο (23-23), αλλά με δύο σερί κερδισμένους πόντους από την Ιταλία έληξε το σετ και το ματς.

«Η αλήθεια είναι ότι η προσπάθειά μας ήταν καλή στην πρεμιέρα μας στους Μεσογειακούς Αγώνες απέναντι στην Ιταλία που εμφανίστηκε πιο σταθερή στην απόδοσή της από μας, ήταν καλύτερη και νίκησε δίκαια. Η δική μας ομάδα πήγε αρκετά καλά στην επίθεση, κάτι που το περιμέναμε γιατί έχουμε δουλέψει πολύ στον τομέα αυτό και εμφάνισε αδυναμίες στο μπλοκ και την άμυνα. Σε αυτά τα δυο στοιχεία δουλεύουμε πολύ για να βελτιωθούμε στα επόμενα ματς» δήλωσε μετά το παιχνίδι με την Ιταλία ο ομοσπονδιακός τεχνικός Δημήτρης Ανδρεόπουλος.

*Οι πόντοι της Ιταλίας προήλθαν από 4 άσους, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 39 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-20, 25-19, 25-23

ΙΤΑΛΙΑ (Γκρατζιόσι): Πόλο 9 (6/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καβούτο 11 (10/16 επ., 80% υπ. - 20% άριστες), Σμπερτόλι 2 (2 μπλοκ), Ραφαέλι 12 (10/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 35% άριστες), Ρούσο 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Μίλαν 13 (11/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαλάσο (λ, 65% υπ. - 29% άριστες), Πιερότι 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 38% άριστες), Σπιρίτο.

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 18 (17/34 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. (100% υπ. - 50% άριστες), Φιλίποφ, Πετρέας 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (7/11 επ.), Δαλακούρας 7 (7/12 επ., 50% υπ. - 35% άριστες) / Ζήσης (λ, 76% υπ. - 41% άριστες), Ρουμελιωτάκης 1 (1/8 επ., 69% υπ. - 12% άριστες), Τακουρίδης 1 (1/1 επ.).