Δευτέρα 12 Νοέ 2018
Η ΕΑΠ με καλή εμφάνιση, κέρδισε με 3-1 τους Νέους Βύρωνα και πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε η ομάδα βόλεϊ της ΕΑΠ η οποία με όπλο το σερβίς επικράτησε εντός έδρας με 3-1 (25-21, 25-22, 20-25, 25-20) σετ τους Νέους Βύρωνα για την 2η αγωνιστική της Α2 Εθνικής και με το τρίποντο έφτασε πλέον τους 4 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Η πατρινή ομάδα μπήκε δυνατά, με καλή υποδοχή και σωστές επιλογές στην επίθεση από τον Σωκράτους, πήρε προβάδισμα και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ.Ίδιο σκηνικό και στο β΄ σετ όπου παρότι οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο, η ΕΑΠ με τους Κόζη και Χρυσανθακόπουλο να δείχνουν την εμπειρία τους σε κρίσιμα σημεία, πήρε το σετ και έκανε το 2-0.Η Ένωση Βύρωνα αντέδρασε στο γ΄ σετ, ανάγκασε την ΕΑΠ να κάνει λάθη και πήρε το σετ μειώνοντας σε 2-1.Η πατρινή ομάδα όμως δεν είχε διάθεση για να μπει σε περιπέτειες, αρχικά έγινε ντέρμπι στο δ΄ σετ, όμως στο 12-12 πήγε ο Σαρακίνης στο σερβίς, έγραψε ένα σερί 5-0 που την κράτησε μέχρι το τέλος και πήρε το σετ και μαζί την καθαρή νίκη με 3-1.

ΚΟΡΔΟΣ: «ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ, ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ»

Ικανοποιημένος εμφανίστηκε μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της ΕΑΠ Νίκος Κορδός ο οποίος τόνισε: «Πρώτα από όλα έχω εμπιστοσύνη στην ομάδα μου και πιστεύω πως σιγά-σιγά θα βρούμε ρυθμό και θα είμαστε καλύτεροι. Κάναμε καλή εμφάνιση, παίξαμε με έναν πασαδόρο, ο Χρυσανθακόπουλος αγωνίστηκε τραυματίας και πιστεύω πως οι Κόζης, Δρακόπουλος και Σύρρος ήταν καταλυτικοί για να φτάσουμε στη νίκη που ήταν πολύ σημαντική».

ΕΑΠ (Κορδός): Κόζης, Δρακόπουλος, Χρυσανθακόπουλος, Γιαννούτσος, Σωκράτους, Σαρακίνης, λίμπερο ο Σύρος (Πετούσης, Δασκαλόπουλος, Σουλιώτης).

· Περίπου 100 οπαδοί βρέθηκαν στο κλειστό της ΕΑΠ και ενίσχυσαν την ομάδα.

ΠΗΓΗ:gnomip.gr(ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΚΟΓΚΟΣ)