Τετάρτη 05 Φεβ 2020
Βόλεϊ Ανδρών: Νίκη με ανατροπή η Ομόνοια στην Ναύπακτο 3-1 τον Άθλο Πατρών

Άλλη μια νίκη για την ανδρική ομάδα της Ομόνοιας Ναυπάκτου στο κλειστό του Παπαχαραλαμπείου Σταδίου. Αν και βρέθηκε πίσω στα σετ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει τον Άθλο Πάτρας με 3-1 σετ.
Πολύ κακό το ξεκίνημα για την Ομόνοια. Μπήκε χωρίς ρυθμό στο παιχνίδι και βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ. Η έντονη διαφωνία παικτών της ομάδας με τον διαιτητή Γεράνιο στοίχισε δύο κόκκινες κάρτες και επιπλέον νεύρα με αποτέλεσμα ο Άθλος να κερδίσει πολύ εύκολα το πρώτο σετ 11-25. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο σετ έχοντας σταθερά μια διαφορά τεσσάρων πόντων παίζοντας ωραία την κόντρα μπάλα και πιέζοντας στο σερβίς. Η διαφορά μεγάλωσε και το σετ πήγε στην Ομόνοια με 25-19.
Έχοντας πάρει το πάνω χέρι στον αγώνα η Ομόνοια βρέθηκε να προηγείται 11-6 στο τρίτο σετ με τη νεανική ομάδα του Άθλου να μην μπορεί να βρει λύσεις και να χάνει εύκολα το σετ με 25-17. Παρόμοια εξέλιξη είχε και το τρίτο σετ. Η Ομόνοια προηγήθηκε 6-0 και 9-1 γκρεμίζοντας όποιες βλέψεις για κάτι καλύτερο των πατρινών. Η διαφορά παρέμεινε ψηλά ως το τελικό 25-18 και η νίκη ήρθε ευκολότερα από ότι φαινόταν στο ξεκίνημα του αγώνα για τους γηπεδούχους με 3-1 σετ.
Ρεπό έχει η ομάδα της Ναυπάκτου αυτό το Σάββατο ενώ το επόμενο (15/2) ταξιδεύει στα Λεχαινά για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα.
Ομόνοια Ναυπάκτου (Τσακανίκας): Ρούμπας, Μαυρογεώργης, Τσακανίκας, Θεοφάνης, Κατσιγιάννης, Καλαβρουζιώτης, Κοκόλας, Λαούρδας, Παπαγεωργίου, Κατσάμπαλος.
Άθλος Πάτρας (Σπυρόπουλος): Κρούσσος, Σαραντίδης, Σάλπογλου, Νταβλούρος, Γούτι, Κουβαράκης, Καπτής, Βλάσσης Π., Καπετανέας, Σπυρόπουλος, Τάχο, Βλάσσης Χ.