Παρασκευή 02 Φεβ 2018
Βόλεϊ : Δεν έχει αντίπαλο ο Ολυμπιακός, άνετα τους Μακεδόνες Αξιού

Δίχως αντίπαλο παίζει ο Ολυμπιακός τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα, όπως απέδειξε και στα Κύμινα επικρατώντας με 3-0 των δεύτερων στη βαθμολογία, Μακεδόνες Αξιού στο ματς που άνοιξε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών.

Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έκαναν επίδειξη ισχύος στην αναμέτρηση και εκτός από μηδενική απώλεια βαθμών, δεν έχουν χάσει ακόμη ούτε σετ και στρέφουν την προσοχή τους στον καθοριστικό επαναληπτικό με την Ταργκοβίστε στη Ρουμανία (6/2), για το Challenge Cup.

Η μεγάλη άτυχη του αγώνα ήταν η πασαδόρος της γηπεδούχου, Μάγκι Σπικς, που τραυματίστηκε λίγο πριν τη λήξη της συνάντησης (στο 20-23) και αποχώρησε από το γήπεδο με διάστρεμμα και μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο «Γεννηματάς», για να υποβληθεί σε εξετάσεις και να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού.

Οι Μακεδόνες είχαν την ευκαιρία να πάρουν το τρίτο σετ, στο οποίο προηγήθηκαν με 15-11, όμως ο Ολυμπιακός με σερί 5-0 ανέκτησε το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το φινάλε.