Τρίτη 06 Φεβ 2018
Ταργκόβιστε – Ολυμπιακός 1-3

Εμφατική πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup πέτυχαν οι Ερυθρόλευκες επικρατώντας με 3-1 σετ της Ταργκόβιστε μέσα στη Ρουμανία. Μεγάλο παιχνίδι από την Πολ με 22 πόντους!

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς παρότι ηττήθηκε στο πρώτο παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη με 3-2 σετ, παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ σήμερα (04/02), πήρε τη νίκη-πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης. Αύριο Τετάρτη θα μάθουν την αντίπαλό τους ανάμεσα στις Φένινγκεν και Μπακάου.Πολ με 22 πόντους, 1 άσσο και 4 μπλοκ, Χίπε με 20 πόντους, 4 άσσους και 1 μπλοκ και Λαμπρούση με 10 πόντους, 1 άσσο, 3 μπλοκ οι διακριθείσες.

Στο πρώτο σετ σερβίς και μπλοκ, ήταν τα όπλα των Ερυθρόλευκων που τους έδωσαν σχετικά εύκολα το σετ με 25-17. Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός έδειξε να αποσυντονίζεται από νωρίς και εν τέλει το έχασε με 25-16. Μετά όμως η ψυχή μίλησε πιο δυνατά από τις πιθανότητες που δεν ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων…

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πάλεψαν σώμα με σώμα, μέχρι το 17-17. Μετά μίλησε η αρχηγός, Στέλλα Χριστοδούλου, που με δύο προσωπικούς της πόντους έκανε το 17-19. Η πάντα επικύνδινη Χίπε έγραψε το 19-21, με τις Πολ – Χίπε να κάνουν το 19-23 με τα μπλοκ τους. Το τελικό 21-25, έδωσε μεγάλη ώθηση για το τέταρτο σετ που έδινε και την πρόκριση.

Η ομάδα του Κοβάτσεβιτς έδειξε αποφασισμένη! Από την αρχή οικοδόμησε μια διαφορά ασφαλείας (5-12) με την γηπεδούχο Ταργκόβιστε να μειώνει μεν σε 14-17 και 16-18, όμως οι φανταστικές Χίπλε, Πολ και Γιώτα πήραν τον έναν καθοριστικό πόντο πίσω από τον άλλον! Το τελικό 22-25 έβαψε ερυθρόλευκο το σετ και έδωσε την πρόκριση στον Ολυμπιακό που κυνηγάει να βρεθεί για δεύτερη σερί χρονιά στον τελικό της διοργάνωσης.