Πέμπτη 15 Μάρ 2018
Ανατροπή τελικού για τον Ολυμπιακό, 3-2 την Κρασνοντάρ

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ και 5-14 στο τέταρτο από την Ντινάμο Κρασνοντάρ, αλλά με σπουδαία ανατροπή πήρε το ματς με 3-2 κάνοντας άλμα πρόκρισης για τον τελικό του Challenge Cup!

Μία μεγάλης σημασίας νίκη πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Ντινάμο Κράσνονταρ αφού το τελικό 3-2 σετ του δίνει το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup για δεύτερη διαδοχική χρονιά.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Χίπε και Λαμπρούση με 29 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ καθοριστικός ήταν και ο τρόπος που μοίρασε το παιχνίδι η Χριστοδούλου εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τα βαριά κορμιά των Ρωσίδων (ειδικά με την Λαμπρούση).

Πλέον, ο Ολυμπιακός θα πάει την άλλη Τετάρτη στη Ρωσία έχοντας στα χέρια του την υπόθεση πρόκριση. Στον άλλον ημιτελικό η Μπούρσα επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί της Ναντ στην Τουρκία και δεν αποκλείεται να έχουμε επανάληψη του περσινού τελικού.

ΕΤΣΙ ΠΡΟΚΡΙΝΕΤΑΙ: Ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη με 3-2 σετ και πλέον έχει το προβάδισμα για την πρόκριση. Οι ερυθρόλευκες θέλουν νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να πάρουν την πρόκριση στον τελικό. Αν χάσουν με 3-2 θα παιχτεί χρυσό σετ, ενώ οι Ρωσίδες πρέπει να επικρατήσουν με 3-0 ή 3-1 για να πάρουν εκείνες την πρόκριση!

Το ματς: Αν ο Ολυμπιακός καταφέρει να φτάσει και φέτος στον τελικό του Challenge Cup θα το οφείλει σε μεγάλο βαθμό στην τεράστια ανατροπή που έκανε κατά τη διάρκεια του τέταρτου σετ.

Τα πρώτα δύο σετ κρίθηκαν εύκολα. Στο πρώτο οι Ρωσίδες ήταν πιο πιεστικές από τη θέση του σερβίς και έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του, ενώ στο δεύτερο ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που χάλασε την υποδοχή της Κρασνοντάρ και έτσι έγινε το 1-1.

Στο τρίτο σετ είχαμε μεγάλη μονομαχία. Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, όμως οι Ρωσίδες μετέτρεψαν το 16-14 σε 17-21 και πήραν το προβάδισμα. Οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς δεν το παράτησαν και το έφεραν στα ίσα με την Λαμπρούση και τη Χίπε να κάνουν εντυπωσιακό παιχνίδι. Τελικά, όμως το σετ κατέληξε στην Κράσνονταρ με δύο πόντους από την Ποντσκάλναγια (23-25).

Το τέταρτο σετ είναι για να το δείχνει ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς στις αθλήτριες του για να μάθουν να μην παρατούν ποτέ ένα παιχνίδι. Η Κράσνονταρ ήταν εντυπωσιακή και προηγήθηκε με 14-5! Το σετ όμως κατέληξε στον Ολυμπιακό με 25-19, δηλαδή οι ερυθρόλευκες έτρεξαν ένα επί μέρους 20-5! Πως έγινε αυτό; Χίπε και Χριστοδούλου διέλυσαν την υποδοχή των Ρωσίδων και η Γερμανίδα με την Λαμπρούση πυροβολούσαν στην επίθεση για μία μεγάλη ανατροπή.

Έτσι το ματς κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί και πάλι οι Ρωσίδες προηγήθηκαν με 8-3, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή! Η Χίπε έπαιρνε πόντο με όποιο τρόπο ήθελε και η Ντινάμο δεν μπορούσε να βγάλει υποδοχή.