Τετάρτη 04 Απρ 2018
Αδίκησε τον εαυτό του ο Ολυμπιακός, ήττα 3-1 από τη Ραβένα

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη Ραβένα στην Ιταλία με 3-1 και πλέον κυνηγά μία μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο τελικό του Challenge Cup στο ΣΕΦ (11/4).

Τα ζητούμενα πριν τον αγώνα για τον Ολυμπιακό ήταν να κρατήσει την υποδοχή και να βγάλει εκτός αγώνα τον Μπουχέγκερ. Οι ερυθρόλευκοι τα έκαναν αμφότερα, όμως στα κρίσιμα σημεία έκαναν λάθη και ηττήθηκαν με 3-1 σετ.

Πλέον, η ρεβάνς στο ΣΕΦ (11/4) γίνεται πιο δύσκολη, αλλά όχι ακατόρθωτη αποστολή σύμφωνα με τα όσα είδαμε στην Ιταλία.

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να προηγηθεί αν 24-24 του πρώτου σετ οι διαιτητές έβλεπαν την ξεκάθαρη παράβαση του Γκεργκίεφ. Παρ' όλα αυτά οι παίκτες του Μουνιόθ αντέδρασαν και με ένα εξαιρετικό δεύτερο σετ έφεραν το ματς στα ίσα. Από εκεί και πέρα όμως η Ραβένα ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και έφτασε στη νίκη με 3-1 σετ.

Παρά το κακό του παιχνίδι (μόλις 29% στην επίθεση) ο Οϊβάνεν ήταν πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 14 πόντους, ενώ από 13 είχαν Αλεξίεφ και Ραουβέρντικ. Από την άλλη ο Μπουχέγκερ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Ραβένα.

Έτσι κατακτά το τρόπαιο: Ο Ολυμπιακός πλέον θέλει μόνο νίκη με 3-0 ή 3-1 στη ρεβάνς και στη συνέχεια να διεκδικήσει το τρόπαιο στο χρυσό σετ. Σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα η ιταλική ομάδα είναι εκείνη που θα πανηγυρίσει την κατάκτηση του Challenge Cup.

Ραβένα - Ολυμπιακός 3-1

Τα σετ: 26-24, 23-25, 25-20, 25-23